Obrazy z města duchů: Malajský fotograf navštívil uzavřenou zónu ve Fukušimě

14.07.2016 - Martin Reichman

Více než pět let od havárie japonské jaderné elektrárny Fukušima jde stále o uzavřenou oblast, do níž nikdo nepovolaný nesmí. Malajský fotograf Keow Wee Loong si ale se zákazy hlavu neláme


Reklama

„Rád fotím místa, kam lidé nechodí,“ popisuje svou vášeň sedmadvacetiletý Keow Wee Loong a nemluví do větru. Na svém kontě má fotografie pořízené z vrcholků výškových budov v Dubaji, Kuala Lumpuru nebo třeba v Bombaji. Na počátku roku zase si vyzkoušel, jaké to je sjet z vrcholku nejznámější sopky Východní Jávy - 2 329 metrů vysoké Mount Bromo. Vulkán přitom v době jeho návštěvy několik měsíců chrlil mohutné sloupce kouře a popela do oblasti platil přísný zákaz vstupu.

Obrazy města duchů

Nejnovější Loongův počin je ještě divočejší – bez jakéhokoli vybavení navštívil uzavřenou zónu v okolí fukušimské jaderné elektrárny. Oblast je i pět let po katastrofě stále zamořená. Na místě se hromadí pytle se znečištěnou půdou a oblast zůstává neobydlená. 

Keow Wee Loong spolu se svou kamarádkou oblast navštívili tajně. Neměli přitom ani žádné vybavení nebo speciální obleky. Podle odborníků není jasné, zda a jaké dávce záření mohla být dvojice vystavena. Hodnoty radiace se v zakázané oblasti drasticky liší místo od místa. Podle svých slov strávili v uzavřené zóně přibližně 12 hodin, během nichž navštívili města Tamioka, Namie, Futaba a Okuma.

Výjevy jako z Apokalypsy

Jejich snímky odhalují fascinující mrtvý svět města duchů – nástěnné kalendáře stále ukazují datum havárie, v pračkách veřejných prádelen stále leží nevyzvednuté oblečení, regály v obchodech jsou plné časopisů a novin z 11. března 2011 a v opuštěné rybí tržnici leží na pultech množství úlovků.

TIP: Do poškozeného reaktoru elektrárny Fukušima se vydá robot-škorpion

Dvacetikilometrová zóna v těsné blízkosti uzavřené elektrárny není úplně bez života. Do oblasti mají přístup například lidé pracující na dekontaminaci. Platí pro ně ale speciální režim, který časově omezuje dobu jejich pobytu v oblasti. Trvalé bydlení v okolí elektrárny zatím není možné jednak z důvodu zvýšené radiace, ale částečně i proto, že zde chybí zničená infrastruktura.

Reklama

  • Zdroj textu:

    time.com, Keow Wee Loong | Facebook

  • Zdroj fotografií: Keow Wee Loong | Facebook

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Experimenty ve Francii a ve Španělsku ukázaly, že po kávě se hůře odolává svodům nákupů. (foto: PixabayCC0)

Věda

Vizualizace polární záře tančící v atmosféře rudé planety. (foto: Shutterstock)

Vesmír

Noráky se nazývali čeští muži, kteří museli za druhé světové války odejít do totálního nasazení do Norska. Bylo jich 1300. Většinu z nich Němci poslali až za polární kruh, kde stavěli opevnění, silnice a železnice. (foto: soukromý archiv příbuzných Jana Novotného)

Zajímavosti

Růžoví elegáni se často hašteří. Vzrušením se jim načepýří peří a obzvlášť v zapadajícím slunci, kdy jeho barvy zázračně ožívají, bývají nádherní. (foto: David Říha)

Příroda

Aby se dostala na palubu, musela Jeanne Barretová oblékat mužský oděv. Námořníci však nic nepoznali. Její skutečná identita vyšla najevo při vylodění na Tahiti v dubnu 1768. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Objevená hlava mramorového Hérákla z Antikythéry. (foto: Nikos GiannoulakisCC BY 4.0)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907