Obrazy z města duchů: Malajský fotograf navštívil uzavřenou zónu ve Fukušimě

14.07.2016 - Martin Reichman

Více než pět let od havárie japonské jaderné elektrárny Fukušima jde stále o uzavřenou oblast, do níž nikdo nepovolaný nesmí. Malajský fotograf Keow Wee Loong si ale se zákazy hlavu neláme


Reklama

„Rád fotím místa, kam lidé nechodí,“ popisuje svou vášeň sedmadvacetiletý Keow Wee Loong a nemluví do větru. Na svém kontě má fotografie pořízené z vrcholků výškových budov v Dubaji, Kuala Lumpuru nebo třeba v Bombaji. Na počátku roku zase si vyzkoušel, jaké to je sjet z vrcholku nejznámější sopky Východní Jávy - 2 329 metrů vysoké Mount Bromo. Vulkán přitom v době jeho návštěvy několik měsíců chrlil mohutné sloupce kouře a popela do oblasti platil přísný zákaz vstupu.

Obrazy města duchů

Nejnovější Loongův počin je ještě divočejší – bez jakéhokoli vybavení navštívil uzavřenou zónu v okolí fukušimské jaderné elektrárny. Oblast je i pět let po katastrofě stále zamořená. Na místě se hromadí pytle se znečištěnou půdou a oblast zůstává neobydlená. 

Keow Wee Loong spolu se svou kamarádkou oblast navštívili tajně. Neměli přitom ani žádné vybavení nebo speciální obleky. Podle odborníků není jasné, zda a jaké dávce záření mohla být dvojice vystavena. Hodnoty radiace se v zakázané oblasti drasticky liší místo od místa. Podle svých slov strávili v uzavřené zóně přibližně 12 hodin, během nichž navštívili města Tamioka, Namie, Futaba a Okuma.

Výjevy jako z Apokalypsy

Jejich snímky odhalují fascinující mrtvý svět města duchů – nástěnné kalendáře stále ukazují datum havárie, v pračkách veřejných prádelen stále leží nevyzvednuté oblečení, regály v obchodech jsou plné časopisů a novin z 11. března 2011 a v opuštěné rybí tržnici leží na pultech množství úlovků.

TIP: Do poškozeného reaktoru elektrárny Fukušima se vydá robot-škorpion

Dvacetikilometrová zóna v těsné blízkosti uzavřené elektrárny není úplně bez života. Do oblasti mají přístup například lidé pracující na dekontaminaci. Platí pro ně ale speciální režim, který časově omezuje dobu jejich pobytu v oblasti. Trvalé bydlení v okolí elektrárny zatím není možné jednak z důvodu zvýšené radiace, ale částečně i proto, že zde chybí zničená infrastruktura.

Reklama

  • Zdroj textu:

    time.com, Keow Wee Loong | Facebook

  • Zdroj fotografií: Keow Wee Loong | FacebookDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Delfíni umí při náhlém vynoření usměrnit tvorbu bublinek dusíku tak, aby se jim nedostávaly do krevního oběhu a nekolovaly po těle. (foto: Unsplash, NOAA, CC0)

Příroda

Portrétová fotografie Emila Holuba s neodmyslitelnou tropickou přilbou. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Model blízkého planetárního systému TRAPPIST-1. (foto: NASA, R. Hurt, T. PyleCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Archeologové v Izraeli objevili 44 byzantských zlatých mincí a další cenné předměty. (foto: Israel Antiquities Authority, Dafna GazitCC BY 4.0)

Věda

Turecká obsluha kulometu s rakousko-uherským instruktorem. (foto: Jiří Ráčil, oldphoto.info -se souhlasem k publikování)

Válka

Nezamhouřit oka

Shattered | rok: 2014 | počet sezon: 1

V reality show Shattered se deset účastníků nechalo zavřít v domě plném skrytých kamer a měli za úkol vydržet týden bez spánku. Denně přitom podstupovali testy, aby se určilo, na koho dlouhodobá bdělost dopadá nejhůř. Tito jedinci se pak utkávali v různých výzvách a nejslabší museli dům opustit. Na vítěze čekalo v přepočtu 4,1 milionu korun, suma se však snižovala pokaždé, když někdo ze soutěžících zavřel oči na déle než deset sekund. Zatímco někteří usnuli, jiní prodělávali halucinace či dramatické změny chování. Farah Clareová nakonec zůstala vzhůru celých 178 hodin a odnesla si čtyři miliony korun. (foto: Unsplash, Alexandra Gorn, CC0)

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907