Obrazy z města duchů: Malajský fotograf navštívil uzavřenou zónu ve Fukušimě

14.07.2016 - Martin Reichman

Více než pět let od havárie japonské jaderné elektrárny Fukušima jde stále o uzavřenou oblast, do níž nikdo nepovolaný nesmí. Malajský fotograf Keow Wee Loong si ale se zákazy hlavu neláme


Reklama

„Rád fotím místa, kam lidé nechodí,“ popisuje svou vášeň sedmadvacetiletý Keow Wee Loong a nemluví do větru. Na svém kontě má fotografie pořízené z vrcholků výškových budov v Dubaji, Kuala Lumpuru nebo třeba v Bombaji. Na počátku roku zase si vyzkoušel, jaké to je sjet z vrcholku nejznámější sopky Východní Jávy - 2 329 metrů vysoké Mount Bromo. Vulkán přitom v době jeho návštěvy několik měsíců chrlil mohutné sloupce kouře a popela do oblasti platil přísný zákaz vstupu.

Obrazy města duchů

Nejnovější Loongův počin je ještě divočejší – bez jakéhokoli vybavení navštívil uzavřenou zónu v okolí fukušimské jaderné elektrárny. Oblast je i pět let po katastrofě stále zamořená. Na místě se hromadí pytle se znečištěnou půdou a oblast zůstává neobydlená. 

Keow Wee Loong spolu se svou kamarádkou oblast navštívili tajně. Neměli přitom ani žádné vybavení nebo speciální obleky. Podle odborníků není jasné, zda a jaké dávce záření mohla být dvojice vystavena. Hodnoty radiace se v zakázané oblasti drasticky liší místo od místa. Podle svých slov strávili v uzavřené zóně přibližně 12 hodin, během nichž navštívili města Tamioka, Namie, Futaba a Okuma.

Výjevy jako z Apokalypsy

Jejich snímky odhalují fascinující mrtvý svět města duchů – nástěnné kalendáře stále ukazují datum havárie, v pračkách veřejných prádelen stále leží nevyzvednuté oblečení, regály v obchodech jsou plné časopisů a novin z 11. března 2011 a v opuštěné rybí tržnici leží na pultech množství úlovků.

TIP: Do poškozeného reaktoru elektrárny Fukušima se vydá robot-škorpion

Dvacetikilometrová zóna v těsné blízkosti uzavřené elektrárny není úplně bez života. Do oblasti mají přístup například lidé pracující na dekontaminaci. Platí pro ně ale speciální režim, který časově omezuje dobu jejich pobytu v oblasti. Trvalé bydlení v okolí elektrárny zatím není možné jednak z důvodu zvýšené radiace, ale částečně i proto, že zde chybí zničená infrastruktura.

  • Zdroj textu:

    time.com, Keow Wee Loong | Facebook

  • Zdroj fotografií: Keow Wee Loong | Facebook

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Podle islámského práva musí muž mezi své ženy zcela spravedlivě rozdělit peníze, čas, sex, pozornost a mnoho dalšího. 

Revue

Ruch a nelidské skřeky přilákaly paní mistrovou do dílny tiskařské manufaktury. Když vejde, rázem na ni jdou mrákoty. Nad knihtiskem visí pověšených čtyřiadvacet koček...

Historie

Nové bionické oko s perovskitovými nanosenzory.

Věda

Snímky systému ATLAS s objevenou planetkou 2019 LD2.

Vesmír

Mořský plž Cratena peregrina běžně žije na mořském dně ve Středozemním moři a Atlantiku u pobřeží Iberského poloostrova, Senegalu a u Kanárských ostrovů.

Příroda

Dvojice ostrůvků Gardner Pinnacles je jedinou viditelnou částí sopky Pūhāhonu. Podle nových měření má vulkán téměř dvojnásobný objem horniny než doposud největší sopka světa Mauna Loa.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907