Nová robotická ryba má krev, která zároveň slouží jako elektrolyt baterie i hydraulická kapalina
Roboti už dávno nepřipomínají plechovky s obličejem, rukama a nohama. Inženýři americké Laboratoře organické robotiky postavili unikátního robotického perutýna, který ke svému provozu nepotřebuje tradiční baterie. Je to měkká hydraulická ryba s velmi specifickou robotickou krví.
Každý robot potřebuje energii. V dnešní době baterie stále ještě, bohužel, obvykle přidávají robotům na hmotnosti. Větší hmotnost zase znamená větší velikost, nižší rychlost a pohyblivost, a také menší dosah. Proto se vědci a inženýři již delší dobu snaží zabudovat zdroj energie pro roboty do komponent, které robot i tak nezbytně potřebuje.
TIP: Robotická sépie BionicFinWave je specialistkou na plavbu potrubím
Robotický perutýn o délce 40 centimetrů má ve svém měkkém těle robotickou krev, která hraje roli elektrolytu baterie. Zároveň ale také představuje kapalinu hydraulického systému, který obstarává pohyb syntetického perutýna. Díky tomu je robotická ryba podstatně lehčí. Na jedno nabití své robotické elektrické krve může autonomně plavat ve vodě asi 36 hodin.
VědaDospělá samice skákavky pruhované (Salticus scenicus) z čeledi skákavkovití (Salticidae). (foto: Wikimedia Commons, Kaldari, CC0 1.0)
VálkaKanadští kulometčíci během bitvy u Vimy, někteří důstojníci je trestali například jen za bláto na kalhotách. (foto: Wikimedia Commons, Library and Archives Canada, CC0)
HistorieLýdský král Kroisos ukazuje své pohádkové bohatství, autor Gaspar van den Hoecke (kolem 1630) (ilustrace: Wikimedia Commons, Národní muzeum ve Varšavě, CC0)