Pandemie COVID-19 v létě: Jak zabránit návratu koronaviru?

01.07.2020 - Stanislav Mihulka

Ve Spojených státech po krátkém poklesu opět přibývají noví nakažení koronavirem, ubývají nemocniční lůžka a hrozí nová přísná omezení


Reklama

Pro lidi by nemělo být těžké viry porazit. Jsou malé, jednoduché, neschopné samostatného pohybu, natož života. Jediné, co dovedou, je replikovat se. Jsou v tom ale velice dobří. Ve Spojených státech i v řadě jiných zemí uvolnili opatření proti pandemii, i když odborníci varovali, že je nutné postupovat velmi opatrně, protože koronavirus ještě neřekl své poslední slovo.

Výsledkem uspěchaného rozvolňování je opětovný strmý nárůst počtu nových případů v USA a zaplavení nemocnic velkým množstvím vážně nemocných. Odborníci upozorňují, že ve Spojených státech spíše vrávorají od extrémního lockdownu k extrémnímu rozvolnění, aniž by využívali celé řady dalších možností mezi těmito extrémy. Jak přitom ukazují průzkumy stavu imunity vůči covidu-19 mezi Američany, nemocí bylo zasaženo stále jen relativně málo lidí a koronavirus má tím pádem k dispozici stále značný prostor. Další věc je, že imunitní obrana po prodělané infekci covid-19 je zřejmě jen velice krátká, hlavně u lidí s mírným průběhem.

TIP: Vědci varují: Příští pandemie může přijít z vykácené Amazonie

Co by teď v USA i v dalších podobně postižených zemích měli dělat? Podle epidemiologů, virologů a psychologů, které v těchto dnech oslovil National Geographic, je možné nad koronavirem zvítězit, a snad i předejít dalším lockdownům, především jednotným postupem, promyšleným plánováním a rozumným omezováním rizika, včetně smysluplného nošení roušek. Momentálně špatná situace ve Spojených státech podle nich pramení z toho, že nevyužíváme základní lidské přednosti – komunikaci, spolupráci a umění kompromisu.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Locusta (vlevo) prý zabila stovky Římanů. Lucrezia Borgia zase patřila k velmi vzdělaným ženám.

Zajímavosti

Množství odpadní elektroniky neustále roste.

Věda
Revue
Vesmír

Torpédové čluny byly postrachem japonských zásobovacích lodí.

Válka

Po více než dvou letech dorazila výprava k řece Zambezi, kde měla začít stěžejní část cesty

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907