Pandemie COVID-19 v létě: Jak zabránit návratu koronaviru?

01.07.2020 - Stanislav Mihulka

Ve Spojených státech po krátkém poklesu opět přibývají noví nakažení koronavirem, ubývají nemocniční lůžka a hrozí nová přísná omezení


Reklama

Pro lidi by nemělo být těžké viry porazit. Jsou malé, jednoduché, neschopné samostatného pohybu, natož života. Jediné, co dovedou, je replikovat se. Jsou v tom ale velice dobří. Ve Spojených státech i v řadě jiných zemí uvolnili opatření proti pandemii, i když odborníci varovali, že je nutné postupovat velmi opatrně, protože koronavirus ještě neřekl své poslední slovo.

Výsledkem uspěchaného rozvolňování je opětovný strmý nárůst počtu nových případů v USA a zaplavení nemocnic velkým množstvím vážně nemocných. Odborníci upozorňují, že ve Spojených státech spíše vrávorají od extrémního lockdownu k extrémnímu rozvolnění, aniž by využívali celé řady dalších možností mezi těmito extrémy. Jak přitom ukazují průzkumy stavu imunity vůči covidu-19 mezi Američany, nemocí bylo zasaženo stále jen relativně málo lidí a koronavirus má tím pádem k dispozici stále značný prostor. Další věc je, že imunitní obrana po prodělané infekci covid-19 je zřejmě jen velice krátká, hlavně u lidí s mírným průběhem.

TIP: Vědci varují: Příští pandemie může přijít z vykácené Amazonie

Co by teď v USA i v dalších podobně postižených zemích měli dělat? Podle epidemiologů, virologů a psychologů, které v těchto dnech oslovil National Geographic, je možné nad koronavirem zvítězit, a snad i předejít dalším lockdownům, především jednotným postupem, promyšleným plánováním a rozumným omezováním rizika, včetně smysluplného nošení roušek. Momentálně špatná situace ve Spojených státech podle nich pramení z toho, že nevyužíváme základní lidské přednosti – komunikaci, spolupráci a umění kompromisu.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Nejistá budoucnost? Ani po skončení karantény nejeví ekonomika žádné známky ozdravení.

Zajímavosti
Revue

Alžběta byla nejen věrně oddanou společnicí knížete, jeho ženou i rádkyní, přímluvkyní žádajících, ale také schopnou vůdkyní a bojovnicí, bez níž by se její muž kníže Bedřich v bouřlivé době konce 12. století jen těžko udržel na trůně.  

Historie

Vylovený první stupeň rakety Electron.

Vesmír

Vpravo jedna ze zkoumaných Da Vinciho kreseb.

Věda

Lemur kata (Lemur catta) je zřejmě nejznámějším druhem patřícím do čeledi denních lemurů. Tito lemuři žijí v jihozápadní části ostrova Madagaskar.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907