Africký prasečí mor v Číně zahubil asi 100 milionů prasat. Nedostatek vepřového se tak místní farmáři snaží řešit chovem obřích prasat
Chovy prasat v Číně v posledních letech devastuje africký mor prasat. Toto hrozivé a vysoce nakažlivé virové onemocnění již zlikvidovalo třetinu všech čínských prasat. Zahynulo jich asi tak 100 milionů. Výsledem je akutní nedostatek vepřového masa v Číně. Čínští farmáři se to snaží řešit tím, že chovají větší a větší prasata.
Podle nedávné zprávy agentury Bloomberg mají v jihočínské provincii Kuang-si prase, které váží půl tuny. To odpovídá průměrnému lednímu medvědovi. Za takové prase může farmář u řezníka dostat až 1 400 dolarů, čili téměř 33 tisíc Kč. Čína je přitom supervelmocí pokud jde o produkci vepřového. Spotřebují ho tam nejvíce na světě, přibližně polovinu veškeré globální produkce tohoto druhu masa.
TIP: Skrytá hrozba: V Číně se šíří nový záhadný virus
Donedávna šla v Číně na porážku prasata o průměrné váze 110 kilogramů. Teď se průměrná hmotnost prasat zvýšila na 140 kilogramů a stále stoupá. Odborníci přitom varují, že příliš velká prasata mohou trpět závažnými zdravotními komplikacemi a mohou i předčasně uhynout. Chovy gigantických prasat proto zřejmě nebudou dlouhodobým řešením nedostatku vepřového v Číně.
VědaPitva mumifikovaného bizona ze Sibiře, odborníky ze Severovýchodní federální univerzity v Jakutsku. (foto: NEFU Press Service, Svetlana Pavlova, CC BY-SA 4.0)
VálkaZ nacisty obsazeného Československa odešel Emil Boček v 16 letech. Zúčastnil se bojů o Francii, poté v Británii vstoupil do RAF, kde působil jako mechanik. Letecký výcvik absolvoval v Kanadě a od roku 1944 se v řadách československé 310. stíhací perutě v britském letectvu na spitfirech účastnil vzdušných bojů. (foto: Profimedia)
ZajímavostiČlánek zpochybňující zavedené představy o tradicích italské gastronomie vzbudil v Itálii velký ohlas. (foto: Unsplash, amirali mirhashemian, CC0)