Pavouci skákavky „slyší“ na dálku, i když nemají uši

17.10.2016 - Stanislav Mihulka

Jak pavouci slyší? Docela dobře, ale uši na nich nehledejte

Skákavka -<p>Skákavky mají na nohou výborné detektory zvuků </p>
Skákavka -

Skákavky mají na nohou výborné detektory zvuků 


Reklama

Skákavky jsou malí pavouci, kteří se spoléhají hlavně na svůj zrak. S jeho pomocí se vyhýbají dravcům a loví svou kořist. Odborníci si až doposud mysleli, že pokud jde o sluch, tak skákavky mohou zachytit jen zvuky z nejbližšího okolí.

Podle nového výzkumu jsou na tom ale skákavky ve skutečnosti mnohem lépe. Mají důmyslný detektor zvuků, s nimž mohou zachytit zvukové signály ze vzdálenosti více než 3 metrů.

TIP: Pavouci běžníci jsou mistři maskování. Změní barvu za tři dny

Na rozdíl od nás ale skákavky nemají uši. K zachycování zvuků využívají výjimečně citlivé chloupky na předních nohou, jimiž detekují zvukové vlny. Vědci na to vlastně přišli náhodou, když zjišťovali, jak skákavky zpracovávají zrakové podněty.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Live Science, Current Biology

  • Zdroj fotografií: Thomas Shahan / Wikimedia Commons



Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Středobod areálu obývaného oneidskou komunitou tvořil cihlový zámeček, kde se odehrávala většina společenských aktivit. (foto: Wikimedia Commons, New York Public Library, CC0)

Zajímavosti

Řepeň durkoman roste na vlhkých polích, špatně odvodněných loukách, dočasně obnažených dnech rybníků, jezer a řek, lze ji nalézt v příkopech cest i blízko lidských sídel. (foto: Wikimedia Commons, Stefan.lefnaerCC BY-SA 4.0)

Věda

Na základě rentgenových snímků a počítačové tomografie jeho mumie vědci předpokládají, že Tutanchamon nejspíš dopadal při chůzi na patu a potřeboval oporu hůlky. (ilustrační foto: Wikimedia Commons, Michael BareraCC BY-SA 4.0)

Historie

Start Ariane 1 nesoucí kosmickou loď ESA Giotto, 2. července 1985. (foto: ESACC BY-SA 4.0)

Vesmír

Operace v hustě obydleném městském prostředí jsou jedněmi z nejnáročnějších vůbec. Brazilské favely poté představují skutečnou městskou džungli, kde policisté navíc musí brát ohledy i na bezpečnost civilních obyvatel. (foto: Wikimedia Commons, Governo do Rio de Janeiro, Marcelo HornCC BY 2.0)

Válka

Startup Vow Food z australského Sydney vyprodukoval jako první na světě maso z buněk vyhynulého mamuta. (ilustrace: Wikimedia Commons, Thomas QuineCC BY-SA 2.0)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907