Na zámku v Zákupech měl Ferdinand I. Dobrotivý k dispozici křeslo s nočníkem i vlastní výtah
V roce 1848, kdy Ferdinand oslavil 55. narozeniny, oznámil abdikaci pod tlakem revolučních událostí. Navzdory tomu jej čekalo ještě dalších 27 let, které v poklidu strávil v Čechách. Každoroční pobyt císaře v Zákupech začínal zpravidla v červnu a prodlužil se do poloviny měsíce října. A protože se s rostoucím věkem u císaře objevovaly různé zdravotní obtíže, které znesnadňovaly zejména jeho pohyb, bylo třeba zámek trochu zmodernizovat.
Pro pravidelné krátké vyjížďky po okolí za doprovodu lékaře tak využíval vozíku se zapřaženým poníkem. Pohyb uvnitř zámku byl zjednodušován několikerým způsobem. Dodnes se zde zachovalo dřevěné křeslo s otvory pro zasunutí tyčí, sloužících ke snadnému transportu urozeného pacienta. V případě nutnosti mohli sloužící Ferdinanda převážet také přímo na lůžku, neboť postele císařského páru jsou opatřeny otočnými válci. Praktickým mobilním doplňkem se stalo i hygienické křeslo se zabudovaným nočníkem a nádržkou, z níž se po uchopení splachovadla vlévala voda přímo do nočníku.
Technickým unikátem však zůstává výtah zprovozněný znovu po úpravách roku 1870 na místě staršího zařízení z doby Anny Marie Františky Toskánské. Vnitřní zařízení výtahu s čalouněnými sedačkami a lustrem nezůstalo pozadu ve srovnání s pohodlím císařských komnat.
Poslední pobyt Ferdinanda se konal v létě roku 1874. O rok později, 29. července 1875 ve věku 82 let zemřel na Pražském hradě. Zákupy zůstaly v majetku císařské rodiny a sloužily občasným pobytům některých členů. Poslední příslušnicí rodu, která do Zákup přijela na delší pobyt, byla Marie Tereza z Braganzy, nevlastní matka Františka Ferdinanda d´Este. Není tedy náhodou, že se jeho svatba s hraběnkou Žofií Chotkovou konala 1. července 1900 právě v zákupské zámecké kapli.
Živá historie 10/2009
HistorieMladotovský palác známý jako „Faustův dům“ stojí na místě, kde se údajně dříve nacházelo pohanské obětiště. (foto: Wikimedia Commons, Manka, CC BY-SA 3.0)
PřírodaDomovinou kněžice mramorované je východ Asie, aktuálně se ale vyskytuje i v Severní Americe a v Evropě. Zatím nejsevernější doložený nález pochází ze Švédska. (foto: Flickr, Gilles San Martin, CC BY-SA 2.0)