Pohodlí pro císařské stáří: V Zákupech si Ferdinand užíval největší vymoženosti

21.05.2017 - Petr Weiss

Na zámku v Zákupech měl Ferdinand I. Dobrotivý k dispozici křeslo s nočníkem i vlastní výtah

Zámek v Zákupech -<p>Ferdinand získal zámek Zákupy po vídeňském kongresu</p>
Zámek v Zákupech -

Ferdinand získal zámek Zákupy po vídeňském kongresu


Reklama

V roce 1848, kdy Ferdinand oslavil 55. narozeniny, oznámil abdikaci pod tlakem revolučních událostí. Navzdory tomu jej čekalo ještě dalších 27 let, které v poklidu strávil v Čechách. Každoroční pobyt císaře v Zákupech začínal zpravidla v červnu a prodlužil se do poloviny měsíce října. A protože se s rostoucím věkem u císaře objevovaly různé zdravotní obtíže, které znesnadňovaly zejména jeho pohyb, bylo třeba zámek trochu zmodernizovat.

Císař na lůžku a na křesle

Pro pravidelné krátké vyjížďky po okolí za doprovodu lékaře tak využíval vozíku se zapřaženým poníkem. Pohyb uvnitř zámku byl zjednodušován několikerým způsobem. Dodnes se zde zachovalo dřevěné křeslo s otvory pro zasunutí tyčí, sloužících ke snadnému transportu urozeného pacienta. V případě nutnosti mohli sloužící Ferdinanda převážet také přímo na lůžku, neboť postele císařského páru jsou opatřeny otočnými válci. Praktickým mobilním doplňkem se stalo i hygienické křeslo se zabudovaným nočníkem a nádržkou, z níž se po uchopení splachovadla vlévala voda přímo do nočníku.

Nahoru, prosím!

Technickým unikátem však zůstává výtah zprovozněný znovu po úpravách roku 1870 na místě staršího zařízení z doby Anny Marie Františky Toskánské. Vnitřní zařízení výtahu s čalouněnými sedačkami a lustrem nezůstalo pozadu ve srovnání s pohodlím císařských komnat. 

Poslední pobyt Ferdinanda se konal v létě roku 1874. O rok později, 29. července 1875 ve věku 82 let zemřel na Pražském hradě. Zákupy zůstaly v majetku císařské rodiny a sloužily občasným pobytům některých členů. Poslední příslušnicí rodu, která do Zákup přijela na delší pobyt, byla Marie Tereza z Braganzy, nevlastní matka Františka Ferdinanda d´Este. Není tedy náhodou, že se jeho svatba s hraběnkou Žofií Chotkovou konala 1. července 1900 právě v zákupské zámecké kapli.   

Reklama

  • Zdroj textu:

    Živá historie 10/2009

  • Zdroj fotografií: archiv Národního památkového ústavuDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Privilegované mayské ženy mohly být zdatné bojovnice. (foto: Shutterstock)

Věda
Vesmír

Mladotovský palác známý jako „Faustův dům“ stojí na místě, kde se údajně dříve nacházelo pohanské obětiště. (foto: Wikimedia Commons, MankaCC BY-SA 3.0)

Historie

Arové jsou velcí papoušci, mohou měřit až 90 cm a vážit až 1,5 kilogramu. (ilustrační foto: PixabayCC0)

Revue

Dav před Buckinghamským palácem 4. srpna 1914, kdy země vstoupila do války. (foto: Shutterstock)

Válka

Domovinou kněžice mramorované je východ Asie, aktuálně se ale vyskytuje i v Severní Americe a v Evropě. Zatím nejsevernější doložený nález pochází ze Švédska. (foto: Flickr, Gilles San Martin, CC BY-SA 2.0)

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907