Pohodlí pro císařské stáří: V Zákupech si Ferdinand užíval největší vymoženosti

21.05.2017 - Petr Weiss

Na zámku v Zákupech měl Ferdinand I. Dobrotivý k dispozici křeslo s nočníkem i vlastní výtah

Zámek v Zákupech -<p>Ferdinand získal zámek Zákupy po vídeňském kongresu</p>
Zámek v Zákupech -

Ferdinand získal zámek Zákupy po vídeňském kongresu


Reklama

V roce 1848, kdy Ferdinand oslavil 55. narozeniny, oznámil abdikaci pod tlakem revolučních událostí. Navzdory tomu jej čekalo ještě dalších 27 let, které v poklidu strávil v Čechách. Každoroční pobyt císaře v Zákupech začínal zpravidla v červnu a prodlužil se do poloviny měsíce října. A protože se s rostoucím věkem u císaře objevovaly různé zdravotní obtíže, které znesnadňovaly zejména jeho pohyb, bylo třeba zámek trochu zmodernizovat.

Císař na lůžku a na křesle

Pro pravidelné krátké vyjížďky po okolí za doprovodu lékaře tak využíval vozíku se zapřaženým poníkem. Pohyb uvnitř zámku byl zjednodušován několikerým způsobem. Dodnes se zde zachovalo dřevěné křeslo s otvory pro zasunutí tyčí, sloužících ke snadnému transportu urozeného pacienta. V případě nutnosti mohli sloužící Ferdinanda převážet také přímo na lůžku, neboť postele císařského páru jsou opatřeny otočnými válci. Praktickým mobilním doplňkem se stalo i hygienické křeslo se zabudovaným nočníkem a nádržkou, z níž se po uchopení splachovadla vlévala voda přímo do nočníku.

Nahoru, prosím!

Technickým unikátem však zůstává výtah zprovozněný znovu po úpravách roku 1870 na místě staršího zařízení z doby Anny Marie Františky Toskánské. Vnitřní zařízení výtahu s čalouněnými sedačkami a lustrem nezůstalo pozadu ve srovnání s pohodlím císařských komnat. 

Poslední pobyt Ferdinanda se konal v létě roku 1874. O rok později, 29. července 1875 ve věku 82 let zemřel na Pražském hradě. Zákupy zůstaly v majetku císařské rodiny a sloužily občasným pobytům některých členů. Poslední příslušnicí rodu, která do Zákup přijela na delší pobyt, byla Marie Tereza z Braganzy, nevlastní matka Františka Ferdinanda d´Este. Není tedy náhodou, že se jeho svatba s hraběnkou Žofií Chotkovou konala 1. července 1900 právě v zákupské zámecké kapli.   

Reklama

  • Zdroj textu:

    Živá historie 10/2009

  • Zdroj fotografií: archiv Národního památkového ústavu

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti
Revue

Kuiperův pás původně 30krát překonával hmotnost naší planety, dnes je však 99 % této hmoty „nezvěstných“.

Vesmír

Britští sapéři stavějí most na západní frontě, 1917

Válka
Věda

Návrat Johannese a Friedricha, synů hraběte ze Stadionu z kavalírské cesty. 

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907