Pour féliciter: Kolorovaná kartička namísto návštěvy

02.01.2016 - Monika Slezáková


Reklama

Zatímco v dnešní době patří „péefko“ k tradičními novoročnímu koloritu a málokdo si dokáže představit vstup do nového roku bez toho, aniž by své rodině a nejbližším přátelům zaslal tištěnou či elektronickou kartičku s přáním všeho nejlepšího, v dřívějších dobách lidé preferovali osobní blahopřání.

Přestože se v prostředí českých zemích objevila první latinsky psaná novoročenka už v roce 1605, tradice barevných kartiček se rozšiřovala teprve pozvolna. Její dynamický nástup přišel na počátku 19. století zásluhou mazaného hraběte Karla Chotka z Chotkova a Vojína. Aby se vyhnul povinnosti přijímat k Novému roku návštěvy, raději svým přátelům rozeslal lístky s blahopřáním. Společenskému závazku bylo učiněno za dost a hrabě si nemusel dělat starosti s tím, že se svou absencí na setkáních a oslavách dopustil nevhodného faux-pas. A kde se na kartičkách vzala ona záhadná písmena PF? Byl to právě český výtvarník Viktor Stretti, který opatřil novoroční blahopřání francouzskými slovy „pour féliciter“. Jejich iniciály, doplněné nejčastěji cifrou nového roku, zdobí gratulační lístky dodnes.

 

 

 

 

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Wikipedie

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Přibližná rozloha kráteru Yarrabubba v australské pustině.

Věda

Rosomáci jsou stále loveni pro svou kožešinu. Huňatá srst, promaštěná přírodními oleji, totiž dokonale izoluje proti chladu a netvoří se na ní námraza.

Příroda

Plastová láhev se rozkládá až 200 let. Ročně jich přitom v oceánu skončí přes devět milionů tun.

Zajímavosti

Dosud nejvyšší rychlostí – 16,26 km/s, tj. 58 536 km/h – zamířila do kosmu sonda New Horizons, která pak v roce 2015 prolétla kolem Pluta. Přestože jí při startu nebyla udělena třetí kosmická rychlost, opustí Sluneční soustavu podobně jako Pioneer 10 a 11 či Voyager 1 a 2 – všechny totiž urychlil průlet kolem obřích planet.

Vesmír

Dovbušovi nebylo ani čtyřicet, když se stal vůdcem zbojnické bandy operující v rozsáhlé oblasti východních Karpat.

Historie
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907