Pozor na poplašné zprávy: Pavoučí fake news dráždí italské odborníky

Ne všechno, co se píše na internetu, je pravda. A platí to i v případě informací, které se tam lze dočíst o pavoucích. Vědci varují, že právě kolem osminohých tvorů koluje ve virtuálním prostředí řada nepravd a mýtů

18.01.2023 - Barbora Jelínková



Jak upozornil Stefano Mammola z italské Národní výzkumné rady, kvalita dostupných informací o pavoucích ve světových médiích je mimořádně nízká. Na fakta se podaří narazit jen zřídka, zatímco zavádějící zprávy a snaha o senzacechtivost bývají na denním pořádku. „Většina článků v italských novinách je plná chyb, údajně alarmujících zjištění, nebo jde rovnou o falešné zprávy čili fake news,“ varuje badatel. 

Spolu s týmem deseti kolegů proto analyzoval veřejně dostupné informace o pavoucích ve čtyřech desítkách jazyků z 81 zemí – a ukázalo se, že se jedná o celosvětový fenomén. „Zjistili jsme, že je snaha o senzaci nižší, pokud se v textu objeví citace odborníka, nejlépe arachnologa. Jde o dobrou zprávu, protože bychom mohli nalézt řešení,“ vysvětlují autoři výzkumu. 

Požár kvůli pavučině

Mammolův tým nyní plánuje sestavit globální databázi odborníků na pavouky, kteří by byli ochotní vyjadřovat se pro média, a zároveň chce vytvořit jakýsi návod pro novináře pokrývající danou oblast. „Potvrdilo se nám, že dokonce i zdánlivě nedůležité zprávy lokálního významu – například o australském farmáři, kterého pokousal pavouk – mohou rychle zaplavit internet až na mezinárodní úroveň. Proto je nutné začít již u nich,“ dodává odborník. 

TIP: Neznámé účinky marihuany: Pavouci „pod vlivem“ tkají podivné sítě

Nepravdivé informace o pavoucích mohou mít totiž zásadní dopad na život běžných obyvatel: Například falešná zpráva o invazi černých vdov vedla v minulosti k zavírání škol. Jistý muž zase podpálil svůj dům poté, co na dvoře objevil pavučiny neškodného druhu, o němž se dočetl, že je smrtelně jedovatý. Výzkumníci se aktuálně chtějí zaměřit na to, jakým způsobem mohou podobné „fake news“ ovlivnit výskyt arachnofobie v populaci, potažmo celkové vnímání pavouků laickou veřejností. 


Další články v sekci