Pozor na poplašné zprávy: Pavoučí fake news dráždí italské odborníky

18.01.2023 - Barbora Jelínková

Ne všechno, co se píše na internetu, je pravda. A platí to i v případě informací, které se tam lze dočíst o pavoucích. Vědci varují, že právě kolem osminohých tvorů koluje ve virtuálním prostředí řada nepravd a mýtů

<p>Nepravdivé informace o pavoucích v médiích mohou ovlivnit i výskyt arachnofobie v populaci. <em>(foto: Shutterstock)</em></p>

Nepravdivé informace o pavoucích v médiích mohou ovlivnit i výskyt arachnofobie v populaci. (foto: Shutterstock)


Reklama

Jak upozornil Stefano Mammola z italské Národní výzkumné rady, kvalita dostupných informací o pavoucích ve světových médiích je mimořádně nízká. Na fakta se podaří narazit jen zřídka, zatímco zavádějící zprávy a snaha o senzacechtivost bývají na denním pořádku. „Většina článků v italských novinách je plná chyb, údajně alarmujících zjištění, nebo jde rovnou o falešné zprávy čili fake news,“ varuje badatel. 

Spolu s týmem deseti kolegů proto analyzoval veřejně dostupné informace o pavoucích ve čtyřech desítkách jazyků z 81 zemí – a ukázalo se, že se jedná o celosvětový fenomén. „Zjistili jsme, že je snaha o senzaci nižší, pokud se v textu objeví citace odborníka, nejlépe arachnologa. Jde o dobrou zprávu, protože bychom mohli nalézt řešení,“ vysvětlují autoři výzkumu. 

Požár kvůli pavučině

Mammolův tým nyní plánuje sestavit globální databázi odborníků na pavouky, kteří by byli ochotní vyjadřovat se pro média, a zároveň chce vytvořit jakýsi návod pro novináře pokrývající danou oblast. „Potvrdilo se nám, že dokonce i zdánlivě nedůležité zprávy lokálního významu – například o australském farmáři, kterého pokousal pavouk – mohou rychle zaplavit internet až na mezinárodní úroveň. Proto je nutné začít již u nich,“ dodává odborník. 

TIP: Neznámé účinky marihuany: Pavouci „pod vlivem“ tkají podivné sítě

Nepravdivé informace o pavoucích mohou mít totiž zásadní dopad na život běžných obyvatel: Například falešná zpráva o invazi černých vdov vedla v minulosti k zavírání škol. Jistý muž zase podpálil svůj dům poté, co na dvoře objevil pavučiny neškodného druhu, o němž se dočetl, že je smrtelně jedovatý. Výzkumníci se aktuálně chtějí zaměřit na to, jakým způsobem mohou podobné „fake news“ ovlivnit výskyt arachnofobie v populaci, potažmo celkové vnímání pavouků laickou veřejností. 

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Z nových střel středního doletu Pershing II měli Sověti velké obavy. Na snímku Pershing II odpalovaný z vojenské základny White Sands Missile Range v Novém Mexiku, listopad 1982. (foto: U.S. National Archives, CC0)

Válka
Revue

Ve dvacátých letech bylo auto považováno za velký luxus. Stálo totiž zhruba 20 000 korun a tedy  zhruba stonásobek měsíční mzdy. (foto: Škoda Auto, CC0)

Historie

Následky virových infekcí jsou zřejmě zdrojem mnoha obtíží ve vyšším věku, včetně vyššího rizika vzniku Parkinsonovy nebo Alzheimerovy choroby. (foto: Shutterstock)

Věda

Cena za litr nejkvalitnějšího ručně vyráběného arganového oleje se může vyšplhat až k šesti tisícům korun. (foto: Unsplash, Chelsea shapouriCC0)

Zajímavosti

Vizualizace erupce na magnetaru. (ilustrace: NASA's Goddard Space Flight CenterCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907