Příznivé zprávy: V Antarktidě je o miliony tučňáků kroužkových více

22.03.2017 - Stanislav Mihulka

Je to příjemné překvapení. Tučňáků kroužkových žije v Antarktidě nejméně 5,9 milionů

Tučňáci kroužkoví -<p>Detailní průzkumy a automatické kamery pomohli zlepšit naše povědomí o tučňácích v Antarktidě</p>
Tučňáci kroužkoví -

Detailní průzkumy a automatické kamery pomohli zlepšit naše povědomí o tučňácích v Antarktidě


Reklama

Kdo by neznal svérázné průvodce hlavního hrdiny filmů Happy Feet a Happy Feet 2 – tlupu kompaňéros. Jsou to tučňáci kroužkoví, a po nových výsledcích sčítání v Antarktidě mohou být ještě veselejší.

Vědci totiž zjistili, že těchto tučňáků je o miliony více, než si mysleli. Původní odhady jejich početnosti ve Východní Antarktidě hovořily o 2,3 milionech tučňáků, kdežto teď odhadují, že jich tam je nejméně 5,9 milionů.

TIP: Nečekaně bystří: Ptáci z Antarktidy rozpoznají jednotlivé lidi

Ke zlepšení odhadů počtu tučňáků kroužkových v extrémním prostředí Antarktidy přispěly pozemní i vzdušné průzkumy, a také automatické kamery, které sledovaly tučňáky po několik hnízdních sezón. Vědci teď také poprvé započítali tučňáky, kteří se nerozmnožují, a které je tím pádem obtížnější pozorovat.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Live Science

  • Zdroj fotografií: Peter Layt/Australian Antarctic DivisionDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Bodamské jezero leží v nadmořské výšce 395,6 metrů a je třetí největší ve střední Evropě po Balatonu a Ženevském jezeře. (foto: Shutterstock)

Věda

Vilémovi patřilo 20 % rozlohy Anglie. Z dalších 55 % mu jeho „přátelé“ přispívali – navíc všude vybíral daně. A pořád měl své obří výnosné vévodství v Normandii. (foto: Wikimedia CommonsCC0)

Historie

Ectobius lapponicus – „náš“ evropský šváb rusec laponský. Je celkem běžný hlavně v lesích, občas v sadech nebo v zahradách. Objevuje se od května do září. (foto: © Marek Velechovský)

Příroda

Mlhovina CG 4 v souhvězdí Lodní záď je někdy přezdívána „Ruka boží“. Vědci podobné mlhoviny nazývají „kometární globule“, protože tvar jejich plynného oblaku připomíná kometu. (foto: National Optical Astronomy Observatory, CC0)

Vesmír
Zajímavosti

Evropská kosmická agentura (ESA) představila 23. listopadu 2022 nový tým astronautů pro vesmírný program. Je mezi nimi i Čech Aleš Svoboda (na nedatovaném archivním snímku). (foto: Profimedia)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907