Příznivé zprávy: V Antarktidě je o miliony tučňáků kroužkových více

22.03.2017 - Stanislav Mihulka

Je to příjemné překvapení. Tučňáků kroužkových žije v Antarktidě nejméně 5,9 milionů

Tučňáci kroužkoví -<p>Detailní průzkumy a automatické kamery pomohli zlepšit naše povědomí o tučňácích v Antarktidě</p>
Tučňáci kroužkoví -

Detailní průzkumy a automatické kamery pomohli zlepšit naše povědomí o tučňácích v Antarktidě


Reklama

Kdo by neznal svérázné průvodce hlavního hrdiny filmů Happy Feet a Happy Feet 2 – tlupu kompaňéros. Jsou to tučňáci kroužkoví, a po nových výsledcích sčítání v Antarktidě mohou být ještě veselejší.

Vědci totiž zjistili, že těchto tučňáků je o miliony více, než si mysleli. Původní odhady jejich početnosti ve Východní Antarktidě hovořily o 2,3 milionech tučňáků, kdežto teď odhadují, že jich tam je nejméně 5,9 milionů.

TIP: Nečekaně bystří: Ptáci z Antarktidy rozpoznají jednotlivé lidi

Ke zlepšení odhadů počtu tučňáků kroužkových v extrémním prostředí Antarktidy přispěly pozemní i vzdušné průzkumy, a také automatické kamery, které sledovaly tučňáky po několik hnízdních sezón. Vědci teď také poprvé započítali tučňáky, kteří se nerozmnožují, a které je tím pádem obtížnější pozorovat.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Live Science

  • Zdroj fotografií: Peter Layt/Australian Antarctic Division

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ze 144 sekvenovaných vzorků jich 45 – zhruba třetina – obsahovala žraločí DNA. Nejčastěji identifikovanými druhy byli žralok modrý, žralok hedvábný a žralok bělocípý. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Podle bulharských matematiků je chování Sluneční soustavy je velice stabilní. Jsou proto přesvědčeni, že náš planetární systém vydrží nejméně 100 tisíc let. (ilustrace: NASACC BY-SA 4.0)

Vesmír

(foto: Pexels, cottonbro, CC0)

Reklama

Oficiální výsledky sčítání z roku 1921 nebyly přijaty příznivě příslušníky národnostních menšin. Napočítáno jich totiž bylo méně než v roce 1910. (foto: PixabayCC0)

Historie

Sověti nasadili tanky T-54 (na snímku) a T-55 také během okupace Československa v srpnu 1968. (foto: Wikimedia Commons, František DostálCC BY-SA 4.0)

Válka

Při užívání antibiotik je úmrtnost nakažených břišním tyfem zhruba 1-4 procenta, u neléčených pacientů vzrůstá až na 20 procent. (ilustrace: Shutterstock)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907