Nádory umí „uspat“ obranné buňky pacienta. Vědci teď ale přišli na způsob, jak je ze „spánku“ probudit
Makrofágy jsou buňky imunitní soustavy, které vznikají z monocytů (bílých krvinek). Jsou součástí naší imunity, účastní se zánětlivých reakcí a u zdravého dospělého člověka tvoří 3–8 % z celkového počtu leukocytů. Jejich specialitou je, že dovedou „pozřít“ buňky, které nemají v těle co dělat. Mohly by být skvělé proti rakovině, ale nádory mají své triky, jimiž makrofágy vyřadí z boje a někdy je dokonce přinutí, aby jim pomáhaly.
Většina nádorových buněk vylučuje signální protein CD47, který umí makrofágy poslat na hlubokého „spánku“ a zabránit jim, aby se na nádor vrhly. Američtí vědci nedávno přišli na to, že když přepojí „ovládání“ metabolismu makrofágů, mohou tento uspávací signál překonat.
TIP: Nová strategie: Viry jako zbraň proti mozkovým nádorům
Takto aktivované makrofágy začnou využívat aminokyselinu glutamin a glukózu jako „palivo“ a pustí se do práce. Jsou dokonce ochotné krmit se buňkami nádoru, i když ten vypouší velké množství signálního proteinu CD47. První experimenty na myších ukázaly, že probuzené makrofágy dovedou velmi rychle zmenšit nádory.
VědaFosilie ptakoještěra Balaenognathus maeuseri byla nalezena v německém lomu a byla popsána paleontology z Anglie, Německa a Mexika. (ilustrace: University of Portsmouth, Megan Jacobs, CC BY-SA 4.0)
HistorieRatibořický zámek pravděpodobně zažil nejedno dostaveníčko paní kněžny s Metternichem… (Wikimedia Commons, Kozuch, CC BY-SA 3.0 + Wikimedia Commons, CC0)
VědaV roce 2022 bylo objeveno pouhých 13 případů infekce vlasovcem medinským. Ještě v 80. letech minulého století jich byly miliony. (foto: The Carter Center, Louise Gubb, CC BY 4.0)