Nová strategie: Viry jako zbraň proti mozkovým nádorům

09.01.2018 - Stanislav Mihulka

I jinak obávané viry mohou být našimi spojenci. Například v boji s mozkovými nádory

Rakovinné buňky - Imunitní systém pacienta si s buňky nádoru často neporadí
Rakovinné buňky - Imunitní systém pacienta si s buňky nádoru často neporadí

Reklama

Viry jsou jen kusy řetězců nukleových kyselin, byť obvykle důmyslně zabalené. Bývají ale zároveň obávanými zabijáky buněk v těle. Neméně obávané jsou buňky nádorů, které se vymkly kontrole a tělo si s nimi poradí je stěží. Co takhle tyto dva obávané zabijáky postavit proti sobě?

Přesně tohle udělali vědci z britské Univerzity v Leedsu, kteří dokázali použít virus k léčení doposud neodstranitelných mozkových nádorů. Jednalo se o savčí orthoreovirus typu 3. Tyto viry jsou u lidí běžné, ale obvykle nevyvolávají žádné, nebo jen sotva znatelné příznaky onemocnění.

TIP: Nečekaný pomocník: Virus podporující imunitu v boji proti rakovině jater

Vědci přišli na to, že když takové viry „vypustí“ do pacienta s mozkovým nádorem, orthoreoviry zaútočí výhradně na buňky nádoru. A co je ještě lepší - na infikovaný nádor navedou imunitní systém pacienta. Imunita totiž obvykle nádor přehlíží, protože vyroste z vlastních buněk těla. Po nákaze uvedenými viry se to ale rychle mění.

Reklama

  • Zdroj textu:

    The Institute of Cancer Research, Science Translational Medicine

  • Zdroj fotografií: National Cancer InstituteDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Vstupem USA do války přibyly na západní frontu statisíce vojáků, s jejichž pomocí se konečně podařilo zvrátit poměr sil a zajistit vítězství nad centrálními mocnostmi. (foto: Alamy)

Válka

Keltská polozemnice v archeoparku Nasavrky. (foto: Shutterstock)

Historie

Dospívající samec vydává při spatření člověka varovný výkřik. Dá se říct, že tento jedinec je usazen uprostřed „spižírny“. (foto: Shutterstock)

Příroda

Výzkumníci objevili dosud neznámou imunitní reakci uvnitř nosu, která bojuje proti virům způsobujícím infekce horních cest dýchacích. Další testy odhalily, že tato ochranná reakce je při nižších teplotách výrazně slabší – a to zvyšuje pravděpodobnost nákazy. (foto: Profimedia)

Věda

Osamělá akácie v roce 1961. (foto: Wikimedia Commons, Michel MazeauCC BY-SA 2.0)

Zajímavosti
Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907