Původcem srpnového záblesku na Jupiteru byl kamenoželezný meteoroid

18.09.2019 - Stanislav Mihulka

Amatérský astronom pořídil unikátní záběry střetu plynného obra s několikametrovým meteoroidem

<p>Zásah plynného obra meteoroidem, 7. srpna 2019</p>

Zásah plynného obra meteoroidem, 7. srpna 2019


Reklama

Amatérský astronom Ethan Chappel z Texasu pozoroval letos v noci 7. srpna planetu Jupiter. Se svým teleskopem najednou zaznamenal nečekaný záblesk na povrchu plynného obra. Záblesk trval asi 1,5 sekundy a dosáhl jasnosti srovnatelné s Jupiterovým měsícem Io. Chappel pozoroval Jupiter ještě další půlhodinu a netušil, že se stal jediným svědkem pozoruhodné vesmírné kolize.

Chappel byl naštěstí dobře vybavený a pořídil videozáznam celé události. Měl také k dispozici volně dostupné software DeTeCt, které bylo vytvořené speciálně pro detekci střetů vesmírných objektů s Jupiterem. Když s pomocí DeTeCtu získal záběry záblesku, kontaktoval tvůrce DeTeCtu, kteří následně ověřili u celé sítě amatérských astronomů, že nikdo další takové záběry nepořídil.

Zásah malým meteoroidem

Analýzy dotyčného záblesku na Jupiteru odhalily, že jeho původcem byl se vší pravděpodobností malý meteoroid, jehož hustota odpovídala typické hustotě kamenoželezných objektů. Odborníci odhadují, že se při tomto nárazu uvolnila energie odpovídající 240 kilotunám TNT. To je zhruba polovina energie, kterou uvolnil Čeljabinský meteorit v roce 2013. Původní meteoroid měl před srážkou s Jupiterem velikost asi 12 až 16 metrů a vážil asi 450 tun. Rozpadl se ve výšce asi 80 kilometrů nad hranicí oblaků v atmosféře Jupiteru.

TIP: Dopady meteoritů na dávném Marsu vyvolaly zběsilá tornáda

Podle astronomů jsou podobné události detekovány jen velmi vzácně. Pro software DeTeCt to byla premiéra. Při podobných událostech sice vznikají pozorovatelné záblesky, jsou ale poměrně slabé a trvají jen krátce. 

Reklama

  • Zdroj textu:

    Phys.org

  • Zdroj fotografií: E. Chappel



Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Množství masivních staveb včetně teras, věží opevnění, suchých příkopů a jiných obranných struktur vedlo vědce k přesvědčení, že šlo především o pevnost. (foto: iStock)

Historie

Szent István krátce předtím, než klesl ke dnu. V pozadí sesterský Tegetthoff. (foto: Wikimedia Commons, NHHCCC0)

Válka

Davidova socha Michelangela Buonarrotiho z let 1501–1504 je v současné době považována za jedno z nejlepších sochařských vyobrazení mužského těla v renesančním stylu. (foto: Wikimedia Commons, Benjamín Núñez GonzálezCC BY-SA 4.0)

Zajímavosti

Luňák červený (Milvus milvus) je nápadný svým hluboce vykrojeným ocasem. Většina těla je zbarvena rezavě hnědě, místy s nádechem do červena. Oči dospělých ptáků mají světlou, téměř bílou barvu. (foto: Shutterstock)

Příroda

Ludwig Van Beethoven na obraze Josepha Karla Stielera z roku 1820. (foto: Wikimedia Commons, JK StielerCC0)

Věda

Ilustrace zachycuje výron oblaku trosek po impaktu sondy DART (NASA) na povrch planetky Dimorphos. Obrázek vznikl s pomocí detailních snímků planetky, které pořídila kamera DRACO na palubě sondy DART těsně před impaktem. (zdroj: ESO, M. KornmesserCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907