Tanky s československým rodným listem se sice zapojily do válečných operací za druhé světové války, ale na německé straně
Prototyp škodováckého tanku LT vz. 35 byl dokončen v létě 1935 a již v říjnu armáda objednala první sérii. Do září 1938 mělo čs. vojsko dostat 298 kusů, které mohlo nasadit k potlačení povstání henleinovců v Sudetech a za mobilizace k podpoře ostrahy hranic.
Za druhé republiky bojovaly tanky LT vz. 35 s Maďary na Slovensku a Podkarpatské Rusi. Armáda okleštěného státu však neměla zájem vlastnit větší počet těchto strojů a chtěla některé prodat. Jednání probíhala s Brity i Sověty, ale kvůli okupaci k prodeji nedošlo.
Pro nacisty tanky představovaly vítanou kořist, neboť jim jich do rukou padlo 244, jež nyní nesly označení Panzerkampfwagen 35(t), kde písmeno „t“ znamenalo „český“ (tschechisch). Dalších 52 dostalo Slovensko a dva Maďarsko. V německé armádě sloužily bez podstatnějších úprav, jen dosavadní tříčlennou posádku doplnil nabíječ. V počtu 114 kusů se zúčastnily války s Polskem v září 1939 a také měly podíl na porážce Francie na jaře 1940.
Následovala operace Barbarossa, ale tam se již projevila jejich zastaralost a musely být z fronty staženy. Němci pak na podvozcích tanků LT vz. 35 postavili 49 dělostřeleckých tahačů Mörserzugmittel a přebývající věže využili při budování opevnění na dánském pobřeží a Korsice.
Stroj Praga LT vz. 38 vzešel z konstrukční dílny ČKD. V červenci 1938 došlo ke schválení jeho první série. Jednalo se o kvalitní obrněnec s 37mm kanónem schopným prorazit na vzdálenost 500 m 38mm pancíř. Němci si dobře uvědomovali jeho potenciál a stavěli jej až do roku 1942 v sedmi výrobních sériích A–G pod označením Panzerkampfwagen 38(t).
Křest bojem si odbyl během polského tažení, avšak mnohem významnější bylo tažení do Francie, kde bojoval v celkovém počtu 229 kusů. Poté se zúčastnil bojů na Balkáně a operace Barbarossa.
Velice rychle však zastaral, a na východní frontě již nemohl čelit silnějším sovětským typům. Přesto ještě pokračoval vývoj podvozku pro různé typy samohybných děl a stíhačů tanků, např. Jagdpanzer Hetzer.
TIP: PzKpfw III: Hlavní bitevní německý tank v počátcích druhé světové války
Kromě Wehrmachtu používalo tanky LT vz. 38 Slovensko, na východní frontě je nasadili také Maďaři a Rumuni. Ve výzbroji je mělo i Švédsko a 24 strojů tohoto typu zakoupilo i Peru. Roku 1941 se tanky zúčastnily války s Ekvádorem a peruánská armáda je měla ve výzbroji až do 80. let 20. století.
Wikimedia Commons, Marcin Szala, CC BY-SA 3.0
Wikimedia Commons, Werner Willmann, CC BY-SA 3.0
VědaPazourkové pěstní klínu, objevené před 100 lety v Anglii, zřejmě vyrobili příslušníci druhu člověka heidelberského (Homo heidelbergensis). (ilustrace: University of Cambridge, Gabriel Ugueto, CC BY 4.0)
HistoriePřemyslovští králové – Vratislav II., Vladislav II., Přemysl Otakar I., Václav I., Přemysl Otakar II., Václav II. a Václav III. (ilustrace: panovnici.estranky.cz)
RevueKruh života
Javier Murcia | Chování | 2. místo
Útok zachycený na snímku předvídal Javier Murcia dlouho před tím, než k němu došlo. Všiml si totiž zřejmě nemocného pyskouna zelenavého, jak těžkopádně plave směrem k porostu, kde se ukrýval dravý kanic písmenkový. Samotný výpad trval doslova pouhý okamžik a predátor byl poté natolik zaměstnaný polykáním kořisti, že se k němu potápěč dostal takřka na dosah ruky. (foto: Underwater Photographer Of The Year 2022, © Javier Murcia)
VesmírK prevenci psychických potíží vznikla řada opatření, jako posílání různých překvapení, dárků či oblíbených jídel. Na palubě ale nesmějí chybět ani antidepresiva a samozřejmě léky proti nespavosti. (foto: Unsplash, Cash, CC0)
VálkaAmerický letoun Douglas TBD Devastator, který se účastnil neúspěšného útoku na Tulagi. (foto: Wikimedia Commons, U.S. Navy, CC0)