Raketa Vulcan Centaur zvládla premiérový start, přistání na Měsíci se ale neuskuteční

V pondělí 8. ledna odstartovala z floridské vzletové rampy SLC-41 raketa Vulcan Centaur firmy United Launch Alliance s lunárním modulem Peregrine od Astrobotic Technology.

11.01.2024 - Martin Reichman



Jednalo se o premiérový start této nosné rakety a o první americký modul, který se měl pokusit přistát na Měsíci po více než padesáti letech. Naděje, že bude Astrobotic Technology (AT) první soukromou firmou, které se podaří přistát na Měsíci, se ale zkomplikovaly několik hodin po startu – podle prohlášení firmy se zhruba sedm hodin po startu objevily problémy s orientací solárního panelu, který pro systémy modulu vyrábí energii.

Modul Peregrine se po startu úspěšně odpojil od nosné rakety a podle očekávání nastartoval systémy. „Po úspěšné aktivaci pohonných systémů byl Peregrine plně uveden do provozu. Bohužel nastala anomálie, která zabránila Astrobotiku dosáhnout stabilní orientaci směrem ke Slunci,“ uvedla společnost AT. 

Technikům se problém sice podařilo vyřešit, ukázalo se ale, že lander Peregrine ztrácí palivo. Přistání na Měsíci, původně plánované na 23. února, se tak zcela jistě neuskuteční.

Smutek i šampaňské

Firma již oznámila i velmi předběžný odhad příčiny aktuálních problémů. Hlavní příčnou byl zřejmě ventil, nacházející se mezi nádobou s vysokotlakým heliem a nádrží okysličovadla. Ten se podle techniků AT zřejmě po naplánovaném pohybu během uvedení pohonného systému do provozu nedokázal vrátit do původní (uzavřené) polohy. To vedlo k vniknutí vysokotlakého helia do nádrže s okysličovadlem, kde prudce vzrostl tlak, což vedlo k prasknutí nádrže. AT zdůrazňuje, že jde o předběžný závěr, který bude muset potvrdit další vyšetřování.

Původní plán mise Peregrine (foto: United Launch Alliance, CC BY-SA 4.0)

Peregrine nicméně v tuto chvíli pokračuje ve své cestě k Měsíci a řídící středisko se snaží z nastalé situace vytěžit maximum. Podle poslední aktualizace zbývá modulu palivo na přibližně 36 hodin.

Selhání mise landeru Peregrine je samozřejmě nepříjemné. Na jeho palubě se nachází 20 vědeckých a technologických experimentů, včetně šesti malých roverů, které měly pátrat o zásobách vodního ledu v měsíčním regolitu a shromažďovat údaje o radiačním prostředí, měsíční exosféře a magnetických polích na povrchu Měsíce.

Přistávací modul ale nese i nevědecký náklad. Tvoří ho například japonská „lunární kapsle snů“, která obsahuje 185 872 vzkazů od dětí z celého světa nebo DNA a popel několika amerických osobností – George Washingtona, Dwighta Eisenhowera a Johna F. Kennedyho nebo třeba autora románu 2001: Vesmírná odysea Arthura C. Clarka.

Za úspěch naopak mohou pondělní start považovat v United Launch Alliance. Premiéra jejich nosné rakety Vulcan Centaur se vydařila na jedničku a společnost již dělí pouze jediný start od certifikace nutné pro možnost podílet se na citlivých zakázkách amerického Ministerstva obrany.


Další články v sekci