Sedmý div Rumunska: Přísně chráněná delta Dunaje je nejzachovalejší v Evropě

18.01.2022 - Barbora Jelínková

Dunaj pramení na jihozápadě Německa a svou bezmála tři tisíce kilometrů dlouhou pouť napříč starým kontinentem zakončuje v podobě impozantní delty na březích Černého moře. S rozlohou necelých 3 500 čtverečních kilometrů jde o druhé největší říční ústí svého druhu v Evropě

<p>Dunajskou deltu obývá nějvětší kolonie pelikánů bílých v Evropě.</p>

Dunajskou deltu obývá nějvětší kolonie pelikánů bílých v Evropě.


Reklama

Prvenství v pomyslné soutěži drží Volha, vlévající se do Kaspického moře – dunajská delta se nicméně považuje za nejzachovalejší. Dunaj se v závěru toku dělí do tří hlavních ramen, přičemž to severní a nejmohutnější tvoří zároveň přírodní hranici Rumunska s Ukrajinou a přivádí do delty necelé dvě třetiny veškeré vody. Jižní rameno se svými 112 kilometry drží pro změnu v rámci uvedené trojice prvenství v délce. Říční nánosy nashromážděné v celém povodí druhé nejdelší evropské řeky pak deltu každoročně rozšíří o 40 metrů. 

Stovky a tisíce

Tisíce menších lagun, kanálů a slepých ramen dohromady utvářejí unikátní ekosystém, hostící pestrou škálu fauny i flóry. V oblasti pokryté močály, lužními lesy a mokřady, které rozvodněný veletok na jaře a na podzim pravidelně zaplavuje, napočítali zoologové přes tři tisíce živočišných druhů. Vévodí jim zástupci ptačí říše: Již tak početnou skupinu tří set domácích druhů doplňují během zimního období i jejich tažné protějšky, jež přilétají kvůli hnízdění. Loni ornitologové v lokalitě zaznamenali mimo jiné největší evropskou populaci pelikána bílého, čítající na 3 500 párů. Zkrátka ovšem nepřijdou ani botanici – v bohatě zavlažovaných ostrůvcích, mezi stojatými a tekoucími vodami, se daří zhruba 1 200 druhům rostlin. 

Sedmý div Rumunska

Naopak pokud jde o lidskou populaci, patří oblast dlouhodobě mezi nejřidčeji osídlené v rámci evropského mírného pásma. Nepočítáme-li pětitisícový přístav Sulina, mají více než 500 obyvatel pouze tři ze zdejších 27 vesnic.

TIP: Vnitrozemská delta Dunaje: Zanikající vodní svět u Bratislavy

Důvod, proč se lokalita na západním pobřeží Černého moře může pyšnit tak zachovalou přírodou, je proto nasnadě – zejména připočteme-li fakt, že naprostá většina oblasti představuje přísně chráněné území. V roce 2008 zvítězila dunajská delta v celonárodní anketě hledající sedm divů Rumunska. 

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ivanov byl rozhodnutý oplodnit ženy šimpanzím spermatem bez toho, že by jim prozradil, oč jde.

Zajímavosti

Kavachi je jednou z nejaktivnějších podvodních sopek Tichého oceánu.

Věda
Historie

Sugestivně tvarovaná reflexní mlhovina IC 2118 ze souhvězdí Oriona, zcela pochopitelně známější pod názvem Hlava čarodějnice, září především odraženým světlem hvězdy Rigel, kterou upřeně „sleduje“.

Vesmír

Srovnání velikostí sovětských obrněnců v památníku v pevnosti Brest. Zleva SU-100, T-44, T-34/85 a ISU-152.

Válka

Před 130 až 115 tisíci lety zase na našem území panovalo vlhké středomořské podnebí. Hladina moře v té době stoupla natolik, že se ze Skandinávie stal ostrov.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907