Sněžný levhart: Dobře utajený skokanský šampion

19.09.2016 - Marek Telička

Pohled do kraje -<p>Irbisové mají skvělý přehled o svém okolí, ale sami zůstávají utajení</p>
Pohled do kraje -

Irbisové mají skvělý přehled o svém okolí, ale sami zůstávají utajení


Reklama

Sněžní levharti (Panthera uncia) jsou jedněmi z nejobtížněji pozorovatelných tvorů na zemi. Samostatně se pohybující šelmy jsou mezi sněhem pokrytými skalami svého přirozeného prostředí skvěle maskované. Irbis horský, jak se těmto nádherným dravcům také říká, navíc loví většinou v noci nebo nanejvýš při východu či západu slunce.

TIP: Mimořádné výkony světové fauny aneb Nejlepší atleti zvířecí říše

Celosvětová populace levhartů sněžných se odhaduje na pouhých 3 500–7 000 jedinců, přičemž jejich stavy stále klesají. Pytláci je loví kvůli kožešinám a v tradiční medicíně se používají i nejrůznější části těl irbisů. Navíc je občas zabíjejí i farmáři, pro jejichž životně důležitý dobytek představují šelmy v nehostinném prostředí velkou hrozbu. Od ostatních velkých koček se irbisové liší nápadně dlouhými zadními končetinami, uzpůsobenými ke skákání, a velmi dlouhým ocasem. Podle toho mála, co o nich víme, jde pravděpodobně o nejlepší skokany zvířecí říše, kteří jsou schopni nejen mimořádně dlouhých, ale i nesmírně akrobatických výkonů. Prostorná nosní dutina pomáhá zvířeti ohřívat vdechovaný studený vzduch.

  • Zdroj textu:

    Příroda 1–2/2010

  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti

Obyvatelé španělské vesnice San Bartolomé de Pinares se při příležitosti svátku svatého Antonína scházejí k velké podívané: jezdci na koních přeskakují za zvuku bubnů a jiných nástrojů hořící hranice.

Revue

Během tzv. Maunderova minima se na Slunci neobjevovaly téměř žádné skvrny.

Vesmír

Otrlí vojáci třicetileté války, zběhové, psanci... Stačilo mít trochu štěstí, chladnokrevnosti a odvahy a už ve vás ostatní viděli fexty...

Historie

Čertova studánka na Vyhlídce u Smržovky.

Příroda

Mrtví alkouni na jaře 2016, poblíž Homeru na Aljašce.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907