Sněžný levhart: Dobře utajený skokanský šampion

19.09.2016 - Marek Telička

Pohled do kraje -<p>Irbisové mají skvělý přehled o svém okolí, ale sami zůstávají utajení</p>
Pohled do kraje -

Irbisové mají skvělý přehled o svém okolí, ale sami zůstávají utajení


Reklama

Sněžní levharti (Panthera uncia) jsou jedněmi z nejobtížněji pozorovatelných tvorů na zemi. Samostatně se pohybující šelmy jsou mezi sněhem pokrytými skalami svého přirozeného prostředí skvěle maskované. Irbis horský, jak se těmto nádherným dravcům také říká, navíc loví většinou v noci nebo nanejvýš při východu či západu slunce.

TIP: Mimořádné výkony světové fauny aneb Nejlepší atleti zvířecí říše

Celosvětová populace levhartů sněžných se odhaduje na pouhých 3 500–7 000 jedinců, přičemž jejich stavy stále klesají. Pytláci je loví kvůli kožešinám a v tradiční medicíně se používají i nejrůznější části těl irbisů. Navíc je občas zabíjejí i farmáři, pro jejichž životně důležitý dobytek představují šelmy v nehostinném prostředí velkou hrozbu. Od ostatních velkých koček se irbisové liší nápadně dlouhými zadními končetinami, uzpůsobenými ke skákání, a velmi dlouhým ocasem. Podle toho mála, co o nich víme, jde pravděpodobně o nejlepší skokany zvířecí říše, kteří jsou schopni nejen mimořádně dlouhých, ale i nesmírně akrobatických výkonů. Prostorná nosní dutina pomáhá zvířeti ohřívat vdechovaný studený vzduch.

  • Zdroj textu:

    Příroda 1–2/2010

  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Nikdy nekombinujte víc analgetik dohromady a nepolykejte další tabletu dřív než v povoleném odstupu.

Zajímavosti

Kněžna Jekatěrina Dašková byla blízkou přítelkyní carevny Kateřiny II. Veliké. Měla významnou roli při palácovém převratu v roce 1762, díky němuž Kateřina II. nastoupila na trůn.

Historie

Německý ovčák je známý svojí věrností, inteligencí a vyrovnaností. Intenzivní šlechtění ale vedlo k jeho značnému zatížení genetickými chorobami.

Věda
Vesmír

Jeden ze Západofríských ostrovů Ameland. Za odlivu je možné k němu dojít suchou nohou z pět kilometrů vzdáleného pobřeží Waddenzee.

Cestování

Německý člun S 204 se v květnu 1945 vzdává v britském přístavu Felixstowe.

 

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907