SpaceX dnes chystá revoluci: Poprvé odstartuje již jednou použitý první stupeň

30.03.2017 - Martin Reichman

SpaceX se dnes poprvé pokusí o start s již jednou použitým prvním stupněm. Na oběžnou dráhu má vynést komunikační satelit

Raketová recyklace -<p>Použité boostery v hangáru na floridském Mysu Canaveral čekají na svou příští misi.</p>
Raketová recyklace -

Použité boostery v hangáru na floridském Mysu Canaveral čekají na svou příští misi.


Reklama

Skutečně znovupoužitelnou raketou se dnes může pochlubit jen Blue Origin jehož New Shepard dokázal opakovaně odstartovat a znovu přistát. Dnes v noci se o totéž pokusí i SpaceX s „dospělou“ raketou Falcon 9.

Součástí Falconu 9 připraveného v plné parádě na floridské rampě 39A je i první stupeň, který 8. dubna dosedl na autonomní mořskou plošinu ASDS OCISLY (Of Course I Still Love You). Půjde tak o první pokus o start s již použitým prvním stupněm.

Milionová sleva

Zákazníkem SpaceX je telekomunikační společnost SES, jejíž satelit SES-10 má Falcon 9 dopravit na přechodovou dráhu ke geosynchronní dráze (GTO). Souhlas s využitím již jednou použitého prvního stupně společnost oznámila již loni v létě.

Hlavním důvodem je pochopitelně cena, neboť boostery jsou obvykle nejdražší komponentou vícestupňových raket. SES by podle nepotvrzených informací mohla ušetřit až 30 % z částky, kterou si SpaceX za dopravu účtuje. Nejde přitom o nijak malou částku – jeden start Falconu 9 vychází na 62 milionů dolarů (1,5 miliardy korun).

Start Falconu 9 je naplánován na dnešní noc (z 30. března na 31. března). Dvě a půl hodiny dlouhé startovní okno se otevře v pátek v 0:27 našeho času, přičemž meteorologové zatím slibují 70% pravděpodobnost dobrého počasí.

  • Zdroj textu:

    Business Insider

  • Zdroj fotografií: SpaceX

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Historie

Hackeři ovládají mnoho důmyslných způsobů, jak se dostat k vašim citlivým údajům.

Zajímavosti

Do největší floridské zoo zavítala tento týden veterinární zubařka Jamie Berningová. Do jejího zubařského křesla zde během tří dnů usedla (či spíše ulehla) pestrá směsice zvířecích obyvatel. Doktorka Berningová se zde v rámci „týdne zubů“ podívala na zoubek gorilímu samci, lvici, šimpanzovi, tapírovi, vydře nebo třeba hrabáči kapskému.

Revue

S velkými pelagornitidy se další ptáci Antarktidy období eocénu nemohli vůbec měřit

Věda

Tato kreveta harlekýn by podle některý zoologové měla být samostatným druhem Hymenocera elegans, který je jasně rozlišitelný podle modrých okrajů skvrn.

Příroda

Cesta mezihvězdného poutníka Sluneční soustavou.

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907