Trnoploutvá Fanjingshania je naším nejstarším příbuzným s čelistmi

30.09.2022 - Stanislav Mihulka

Fanjingshania renovata z jižní Číny představuje nejstaršího známého zástupce skupiny trnoploutvých. Tito tvorové podle paleontologů stáli na počátku éry obratlovců s čelistmi

<p><em>Fanjingshania renovata</em> ze spodního siluru, je nejstarší skvěle zachovalou fosilií čelistnatce. <em>(ilustrace: ‪Chinese Academy of Sciences, Heming Zhang, CC BY 4.0)</em></p>

Fanjingshania renovata ze spodního siluru, je nejstarší skvěle zachovalou fosilií čelistnatce. (ilustrace: ‪Chinese Academy of Sciences, Heming Zhang, CC BY 4.0)


Reklama

Čínští paleontologové narazili na pozoruhodnou fosilii. V jihočínské provincii Kuej-čou se nachází malebná přírodní rezervace Fan-ťing-šan, která je součástí Světového dědictví UNESCO. Právě tam, v paleontologické formaci Rongxi, badatelé objevili tisíce úlomků kostry, kterou nakonec složili do doposud neznámého rybovitého obratlovce, pojmenovaného jako Fanjingshania renovata. Výsledky výzkumu čínští vědci zveřejnili v prestižním časopisu Nature.

Jde o nejstaršího známého zástupce trnoploutvých (Acanthodii), kteří měli hlavu pokrytou kostěnými destičkami a tělo pancířem ze silných šupin. Z této skupiny obratlovců, která se stala obětí masového vymírání na konci permu, jsou nejspíš odvozeny dnešní paryby i ryby. Stáří této prvohorní fosilie je asi 439 milionů let. Pochází tedy ze spodního siluru.

Nejstarší zachovalá fosilie s čelistí

Vědce překvapilo, jak je fanjingshania stará. Doposud nejstaršího zástupce trnoploutvých překonává o 15 milionů let. Zároveň je tato fosilie velmi výjimečná v tom, že se zachovala mnohem lépe, než je u srovnatelných fosilií podobného stáří obvyklé. Odborníci proto mohou z fanjingshanie vyčíst mnohem více poznatků.

TIP: Ponorka z devonu: Obrněný Titanichthys měl metr širokou tlamu

Fanjingshania je nejstarší čelistnatec se zachovalou anatomií,“ uvádí vedoucí výzkumu Min Zhu ve své zprávě. „Díky získaným poznatkům můžeme fanjingshanii zařadit do evoluce raných obratlovců a osvětlit evoluční kroky, které vedly ke vzniku významných adaptací obratlovců, jako jsou čelisti, smyslové systémy a párové přívěsky, z nichž časem vznikly končetiny.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V aréně římského Kolosea bojovali vedle exotických zvířat také jezevčíci. (foto: Unsplash, Katie BernotskyCC0)

Věda

Portrét Pabla Picassa z roku 1908. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Obří satelit BlueWalker 3 funguje na oběžné dráze od letošního září. Kvůli své vysoké odrazivosti se stal jedním z nejjasnějších objektů na noční obloze. (foto: Leaf SpaceCC0)

Vesmír
Příroda

Stepan Bandera v exilu spolupracoval s několika zpravodajskými službami, například s CIA, Brity i Západním Německem v pozici konzultanta na země za železnou oponou. Zemřel v roce 1959 v Mnichově po útoku kyanidem. Příkaz k jeho zavraždění vydal tehdejší nejvyšší představitel Sovětského svazu Nikita Chruščov. (foto: Wikimedia Commons, CC0 - kolorováno)

Historie

Florencie, kolébka renesance

Země: Itálie
Počet obyvatel: 366 tisíc
Vzdálenost z Prahy: 742 kilometrů (vzdušnou čarou); autem: 9 h 47 min (1 028 km)

Jméno metropole malebného Toskánska, založené římskými vojáky, znamená „Kvetoucí“. Největší rozkvět města nastal v období renesance, z nějž pochází i typická kupole nejikoničtější stavby Florencie: katedrály Santa Maria del Fiore. Stavba samotné budovy začala na konci 13. století, dokončení se však protáhlo. Nečekaným technickým problémem se ukázala výstavba obří kupole, s níž si dokázal poradit až Filippo Brunelleschi – kupole byla dokončena roku 1434. Florencií protéká řeka Arno, na níž stojí i jeden z nejslavnějších mostů světa, Ponte Vecchio. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907