Vědci v Antarktidě se provrtali k nejstaršímu ledu: Je starý 2,7 milionu let

23.08.2017 - Stanislav Mihulka

Na správném místě v Antarktidě je možné nalézt velmi starý led blízko u povrchu

Prastarý led -<p>Led, který vznikl před 2,7 miliony let</p>
Prastarý led -

Led, který vznikl před 2,7 miliony let


Reklama

Antarktida je plná ledu. Čím hlouběji se podíváme, tím starší led tam najdeme. Vědci, kteří pracují v Antarktidě v oblasti Allen Hills, vyvrtali doposud nejstarší led v historii.

Rekordně starý led vznikl asi před 2,7 miliony let. Je tím pádem o více než 1,5 milionu let starší, nežli dosavadní nejstarší led, který kdy vědci získali. Vyvrtaný led představuje velmi cenný zdroj informací o minulosti planety Země, hlavně pokud jde o dávné klima.

TIP: Podmořský robot objevil pestrobarevný svět na mořském dně u Antarktidy

Najít tak starý led nebylo vůbec jednoduché. V hlubinách Země je horko a to postupně roztává dávný led, uložený hluboko pod povrchem. Odborníci ale objevili oblast v Antarktidě, kde je prastarý led mnohem blíže povrchu. Z hloubky 205 metrů tady vyvrtali vzorky ledu, kterým radioizotopové datování přiřklo věk 2,7 milionů let.

 

Reklama

  • Zdroj textu:

    Princeton / Science

  • Zdroj fotografií: Yuzhen Yan, Department of GeosciencesDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Nezamhouřit oka

Shattered | rok: 2014 | počet sezon: 1

V reality show Shattered se deset účastníků nechalo zavřít v domě plném skrytých kamer a měli za úkol vydržet týden bez spánku. Denně přitom podstupovali testy, aby se určilo, na koho dlouhodobá bdělost dopadá nejhůř. Tito jedinci se pak utkávali v různých výzvách a nejslabší museli dům opustit. Na vítěze čekalo v přepočtu 4,1 milionu korun, suma se však snižovala pokaždé, když někdo ze soutěžících zavřel oči na déle než deset sekund. Zatímco někteří usnuli, jiní prodělávali halucinace či dramatické změny chování. Farah Clareová nakonec zůstala vzhůru celých 178 hodin a odnesla si čtyři miliony korun. (foto: Unsplash, Alexandra Gorn, CC0)

Revue

Northrop Grumman B-2 Spirit – vývoj tohoto víceúčelového strategického bombardéru probíhal v maximálním utajení. (foto: Shutterstock)

Válka
Zajímavosti

Lidé se superneurony mají paměť jako mladíci. (foto: Shutterstock)

Věda

Poprava císaře Maxmiliána, vedle něho generál Miramón (po císařově levé ruce) a Mejía. Obraz fracouzského malíře Edouarda Maneta. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Následky kolize DART s planetkou Dimorphos zachycené dalekohledem SOAR. Za planetkou se táhne ohon, který je podle vědců dlouhý více než 10 000 kilometrů. (CTIO/NOIRLab/SOAR/NSF/AURA, T. Kareta, M. KnightCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907