Na správném místě v Antarktidě je možné nalézt velmi starý led blízko u povrchu
Antarktida je plná ledu. Čím hlouběji se podíváme, tím starší led tam najdeme. Vědci, kteří pracují v Antarktidě v oblasti Allen Hills, vyvrtali doposud nejstarší led v historii.
Rekordně starý led vznikl asi před 2,7 miliony let. Je tím pádem o více než 1,5 milionu let starší, nežli dosavadní nejstarší led, který kdy vědci získali. Vyvrtaný led představuje velmi cenný zdroj informací o minulosti planety Země, hlavně pokud jde o dávné klima.
TIP: Podmořský robot objevil pestrobarevný svět na mořském dně u Antarktidy
Najít tak starý led nebylo vůbec jednoduché. V hlubinách Země je horko a to postupně roztává dávný led, uložený hluboko pod povrchem. Odborníci ale objevili oblast v Antarktidě, kde je prastarý led mnohem blíže povrchu. Z hloubky 205 metrů tady vyvrtali vzorky ledu, kterým radioizotopové datování přiřklo věk 2,7 milionů let.
Princeton / Science
ZajímavostiAfgánská kvalita
Heroin sice patří k opioidům z předchozí skupiny a je odvozen od morfinu, ale jeho příběh je trochu jiný. Jeho užívání má předlouhou historii, včetně „legální fáze“, kdy byl volně podáván jako dětský lék proti kašli. Riziko vytvoření závislosti je prakticky stoprocentní, často jako navazující fáze po předchozím zneužívání opioidů. Neméně extrémní rizika nese zneužívání heroinu pro individuální zdraví, a to vysokou mortalitou uživatelů – ať už skrze předávkování, infekce, selhání srdce, onemocnění ledvin, jater a záněty žaludku.
V současnosti je heroin celospolečensky závadnou drogou, především kvůli tomu, jak masivní sítě organizovaného zločinu stojí za jeho výrobou, pašováním a distribucí. Jen pro zajímavost: Přibližně 95 % současné produkce heroinu vzniká v Afghánistánu. Počty závislých se vzhledem k ilegální podstatě heroinu těžko odhadují (asi 3–7 milionů), počty předávkovaných/mrtvých se pohybují okolo 530 000 (v roce 2017). (foto: Shutterstock)