Ve slovinské jeskyni očekávají narození kriticky ohrožených draků

01.03.2016 - Martin Reichman

Ve slovinských Postojnských jeskyních žije podivuhodný tvor připomínající draka. Tento mimořádně vzácný obojživelník se nyní chystá vyvést mláďata.


Reklama

Každý rok míří na dovolenou do Slovinska tisíce Čechů. Většina z nich ovšem netuší, že jedním z největších lákadel a unikátů krasu u Jadranu je endemický obojživelník olm, zvaný lidská ryba nebo také macarát jeskynní. Slepý mlok si vysloužil přezdívku kvůli růžové kůži bez pigmentu. Ve středověku se lidé báli, že jde o mláďata draků a nemilosrdně je zabíjeli. Speciální druh kriticky ohroženého olma žije pouze ve zdejších Postojnských jeskyních.

Tým biologů již několik měsíců studuje macaráty v očekávání, zda se jim podaří zachytit narození potomků. Nyní se zdá, že je vzácná chvíle na dosah. Během ledna a února samice tohoto podivuhodného obojživelníka snesla přibližně 60 vajec. Biologové předpokládají, že za zhruba 120 dnů by se z nich mohla vylíhnout přibližně tři mláďata.

Vědci se hlavně chtějí vyvarovat 3 roky starého neúspěchu. I tehdy měli pohled na líhnoucí se olmy téměř na dosah. Nakonec z toho nic nebylo, protože ostatní olmové z jeskyně vejce nemilosrdně pozřeli. I proto se vědci nyní snaží samici držet odděleně od ostatních. Dokonce jí krmí a dodávají do vody kyslík, aby měla ona i její vejce optimální podmínky.

Slepí století draci

Macarát jeskynní žije v naprosté tmě, nevyvinuly se mu tak oči a je proto slepý. Je celý růžový, jen na hlavě má dvoje rudé žábry. Má čtyři nohy a živí se mikroorganismy a různonožci. Dorůstá až 35 centimetrů a žije sto let. Kromě dlouhověkosti se pyšní i další unikátní vlastností – olmové vydrží až deset let bez potravy.

Macaráti žijí v jeskyních, desítky metrů pod povrchem, kde je teplota kolem pěti stupňů Celsia. Vědci ale zjistili, že přežijí i teploty daleko vyšší. Jejich dlouhý život je připisován velmi pomalému metabolismu. Většinu života macarát tráví potravu a odpočívá. Navíc to vypadá, že dokáže cítit slabé magnetické pole a díky tomu se může orientovat v jeskynním systému.

Reklama

  • Zdroj textu:

    The Slovenia Times

  • Zdroj fotografií: Iztok Medja, Postojna Cave, WikimediaDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Dobrou zprávou pro masožravce je, že pokud už se u vás alergie na červené maso rozvine, postupem času zase odezní; jestliže vás ovšem klíště nebude kousat příliš často. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Vizualizace kosmické lodi DRACO poháněné jaderným pohonem. (zdroj: DARPACC0)

Vesmír

Pohled na soptící tonžský vulkán, který v roce 2015 vytvořil dnes již neexistující ostrov Hunga Tonga–Hunga Haʻapai. (foto: Profimedia)

Věda

Jen kousek od Café Museum je slavný Naschmarkt – právě tady se každou sobotu dopoledne koná velký bleší trh. (ilustrace: Wikimedia Commons, Carl Moll, CC0)

Historie
Zajímavosti

Německý tank Panther (na snímku stroj z památníku v Belgii) představoval koncem roku 1944 nejčastějšího protivníka amerických shermanů. (foto: Shutterstock)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907