Václav II.: Neurotik trýzněný fobiemi

02.09.2016

Václav II. (1271-1305) -<p>Václav měl dobrou paměť, přirozenou inteligenci a jazykové vlohy</p>
Václav II. (1271-1305) -

Václav měl dobrou paměť, přirozenou inteligenci a jazykové vlohy


Reklama

Václav jako by se podobal hodinovému kyvadlu. Jeho duševní i tělesné síly se zmítaly mezi dvěma krajními polohami – na jedné straně hluboká deprese, na straně druhé opačný stav, kterému psychiatři říkají mánie. 

Přemyslovské soustátí

Václav byl bystrý člověk s dobrou pamětí. Nebyl válečníkem, ale dokázal dobře zúročit diplomatická vyjednávání i uplácení nerozhodných nebo nespokojených velmožů a církevních hodnostářů. Od roku 1289 začal rozšiřovat svoji lenní svrchovanost nad jednotlivými slezskými knížectvími a roku 1300 jej hnězdenský arcibiskup korunoval polským králem. Roku 1301 vymřela Ondřejem III. v Uhrách panovnická dynastie Arpádovců a část velmožů v čele s mocným magnátem Matúšem Csákem Trenčianským nabídla uherskou korunu Přemyslovcům. Ačkoli někteří členové královské rady nesouhlasili, král nabídku přijal pro svého jediného syna Václava, který byl poté korunován v Uhrách jako Ladislav V.

Tím Přemyslovci dosáhli nebývalého úspěchu. Drželi nyní tři královské koruny a jejich panství sahalo od Baltu až k Dunaji. Jenže rozmachu přemyslovské moci již nestačily možnosti královské pokladny, a navíc se rozpínavosti českého krále zalekli v zahraničí. Václav nedokázal upevnit vládu v Uhrách, a proto raději nechal odvézt svého syna nazpět do Čech. Brzy nato vtrhlo do Čech říšské vojsko v čele s Albrechtem a oblehlo Kutnou Horu – díky stříbrným dolům šlo o klíčové město království. Albrecht ale musel s nepořízenou odtáhnout a odveta ze strany českého krále nepřišla, protože ve 34 letech zemřel na tuberkulózu. Přemyslovské soustátí se prakticky hned po jeho smrti začalo rozpadat

Za Václavovy vlády došlo k mnoha pozitivním proměnám českého státu. Byla zakládána města, rozvíjela se řemesla a obchod. Koncem 13. století byla objevena ložiska stříbrné rudy v Kutné Hoře, což výrazně přispělo k rozmachu českého království. Král připravil mincovní reformu, na jejímž základě začaly být roku 1300 raženy pražské groše, které se rychle staly žádanou měnou i v zahraničí. Čechy i Morava začaly hospodářsky prospívat. Král vydal tzv. Horní zákoník, který ovlivnil řadu podobných zákoníků v celé Evropě, významně podporoval církev zakládáním klášterů. Neúspěchem skončila snaha o založení univerzity a kodifikace zvykového práva.

 
  • Zdroj textu:

    Svět 4/2007

  • Zdroj fotografií: Wikipedie

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Kyjonožec Eurypterus dosahoval délky 1,3 metru. Největší druhy ale dorůstaly až tří metrů.

Věda
Zajímavosti

O zdroji potravy se netopýři nechají poučit nejen od svých nejbližších příbuzných, ale také od příslušníků jiného druhu.

Příroda

Proudy plynu ve spirální galaxii NGC 4321.

Vesmír
Historie

Locusta (vlevo) prý zabila stovky Římanů. Lucrezia Borgia zase patřila k velmi vzdělaným ženám.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907