Vědci odhalili první srážku černých děr na vysoce výstředných drahách

24.01.2022 - Stanislav Mihulka

Vědci zaznamenali srážku dvojice černých děr, které by podle současných teorií vůbec neměly existovat.


Reklama

Vedle binárních systémů hvězd existují ve vesmíru i binární systémy černých děr. Jejich oběžné dráhy jsou podle vědců většinou přibližně kruhové. Zhruba v jednom z dvaceti případů ale mohou binární černé díry putovat po výrazně výstředných a velmi protáhlých drahách.

Výrazně výstředné oběžné dráhy obvykle signalizují, že těleso má za sebou zajímavou minulost. U černých děr to může například znamenat, že během svého putování pozřely jiné černé díry. Takové věci se mohou dít zejména v oblastech s vysokým výskytem hvězd, jakým je například centrum galaxie či hvězdokupa. Srážka černých děr na výstředných drahách pak připomíná nebezpečně divoký tanec.

Divoký tanec černých děr

Američtí odborníci z Rochesterského technologického institutu a Floridské univerzity nedávno detailně prostudovali gravitační vlny, pocházející ze srážky doposud největších černých děr, jakou jsme zaznamenali. Jde o událost označovanou jako GW190521, během níž splynuly černé díry o hmotnosti 85 a 66 Sluncí. Problém je, že hmotnost těchto černých děr, zvláště té těžší, přesahuje teoretické limity hvězdné evoluce, k nimž jsme dospěli výzkumem.

TIP: Nedávno detekované gravitační vlny pocházejí z nového typu vesmírné srážky

Autoři nové studie jsou proto přesvědčeni, že zmíněnou událost GW190521 nejlépe vysvětluje scénář splynutí černých děr na vysoce výstředných drahách. Dospěli k tomu díky stovkám pokročilých simulací na superpočítačích, na nichž pracovali téměř rok. Výrazně výstředné oběžné dráhy by rovněž mohly vysvětlit nezvyklou hmotnost zmíněných černých děr. Krátce před osudovou srážkou mohly pohltit ještě další černé díry a tím nabobtnat přes předpovězenou teoretickou mez.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Stepan Bandera v exilu spolupracoval s několika zpravodajskými službami, například s CIA, Brity i Západním Německem v pozici konzultanta na země za železnou oponou. Zemřel v roce 1959 v Mnichově po útoku kyanidem. Příkaz k jeho zavraždění vydal tehdejší nejvyšší představitel Sovětského svazu Nikita Chruščov. (foto: Wikimedia Commons, CC0 - kolorováno)

Historie

Florencie, kolébka renesance

Země: Itálie
Počet obyvatel: 366 tisíc
Vzdálenost z Prahy: 742 kilometrů (vzdušnou čarou); autem: 9 h 47 min (1 028 km)

Jméno metropole malebného Toskánska, založené římskými vojáky, znamená „Kvetoucí“. Největší rozkvět města nastal v období renesance, z nějž pochází i typická kupole nejikoničtější stavby Florencie: katedrály Santa Maria del Fiore. Stavba samotné budovy začala na konci 13. století, dokončení se však protáhlo. Nečekaným technickým problémem se ukázala výstavba obří kupole, s níž si dokázal poradit až Filippo Brunelleschi – kupole byla dokončena roku 1434. Florencií protéká řeka Arno, na níž stojí i jeden z nejslavnějších mostů světa, Ponte Vecchio. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Ropucha coloradská – její kůže a jed obsahují 5-MeO-DMT a bufotenin, halucinogenní tryptaminy. (foto: Wikimedia Commons, WildfeuerCC BY-SA 3.0 CZ)

Věda

Astrovan přepravující astronauty na start mise STS-135. (foto: NASA, Jim GrossmannCC BY 4.0)

Vesmír

Trosky Reichstagu jen pár dní po skončení bojů. (foto: Wikimedia Commons, Imperial War MuseumsCC0)

Válka

Svatojakubskou cestu spousta křesťanů dodnes absolvuje především z náboženských důvodů, s rostoucí popularitou se ale na cestu vydávají lidé různých náboženství a motivací. Od roku 1993 patří Camino de Santiago do seznamu světového dědictví UNESCO. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907