Vědci varují: Dlouhodobý pobyt v Antarktidě zmenšuje mozek

08.12.2019 - Stanislav Mihulka

Dlouhodobý pobyt v osamění ledových pustin vede ke změnám v mozku...


Reklama

V poslední době se objevují zprávy o tom, že dlouhodobý pobyt ve vesmíru mění lidské tělo a má vliv na lidské zdraví. Nejnovější výzkum amerických badatelů a dalších odborníků ukazuje, že se to netýká jen pobytu ve vesmíru. Stejným rizikům čelí i účastníci dlouhodobých výprav na odlehlá místa s extrémními podmínkami. 

Vědci prostudovali zdravotní stav 9 polárníků, kteří se vrátili z Antarktidy, kde strávili na expedici 14 měsíců. Zaměřili se hlavně na mozek, jehož snímky pořídili před expedicí a po návratu z Antarktidy. Ukázalo se, že polárníkům pobyt na zamrzlém kontinentu o něco zmenšil jejich mozky. Týká se to především hipokampu, součásti mozku, která hraje významnou roli v učení a paměti. 

TIP: Nový výzkum: Lety do vesmíru mění astronautům jejich mozek

Příčinou zmenšování mozku polárníků by prý mohl být fakt, že tráví veškerý čas izolováni od živé přírody, krajiny a hlavně od ostatních lidí. Když lidský mozek postrádá stimulace z okolí, může zakrnět, což platí nejenom pro polárníky. Vědci již dříve objevili podobné změny na mozku laboratorních hlodavců, kteří žili v osamění. Sledování zdraví a kondice polárníků by mohlo být velmi užitečné pro plánování a přípravu dlouhodobých vesmírných misí.

  • Zdroj textu:

    Live Sciences

  • Zdroj fotografií: Alexander Stahn / University of Pennsylvania

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti

Koncil v Clermontu. Papež Urban II. zde využil první kruciátu k vlastnímu zviditelnění.

Historie

Král Jiří VI. na inspekci bitevní lodi Duke of York

Válka

Staré známé léky mohou překvapit

Věda

Krabí mlhovina v nepravých barvách. Tato mlhovina, která je zdrojem rentgenového a gama záření, je pozůstatkem po supernově

Vesmír

Přibližná rozloha kráteru Yarrabubba v australské pustině.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907