Vědci varují: Dlouhodobý pobyt v Antarktidě zmenšuje mozek

08.12.2019 - Stanislav Mihulka

Dlouhodobý pobyt v osamění ledových pustin vede ke změnám v mozku...


Reklama

V poslední době se objevují zprávy o tom, že dlouhodobý pobyt ve vesmíru mění lidské tělo a má vliv na lidské zdraví. Nejnovější výzkum amerických badatelů a dalších odborníků ukazuje, že se to netýká jen pobytu ve vesmíru. Stejným rizikům čelí i účastníci dlouhodobých výprav na odlehlá místa s extrémními podmínkami. 

Vědci prostudovali zdravotní stav 9 polárníků, kteří se vrátili z Antarktidy, kde strávili na expedici 14 měsíců. Zaměřili se hlavně na mozek, jehož snímky pořídili před expedicí a po návratu z Antarktidy. Ukázalo se, že polárníkům pobyt na zamrzlém kontinentu o něco zmenšil jejich mozky. Týká se to především hipokampu, součásti mozku, která hraje významnou roli v učení a paměti. 

TIP: Nový výzkum: Lety do vesmíru mění astronautům jejich mozek

Příčinou zmenšování mozku polárníků by prý mohl být fakt, že tráví veškerý čas izolováni od živé přírody, krajiny a hlavně od ostatních lidí. Když lidský mozek postrádá stimulace z okolí, může zakrnět, což platí nejenom pro polárníky. Vědci již dříve objevili podobné změny na mozku laboratorních hlodavců, kteří žili v osamění. Sledování zdraví a kondice polárníků by mohlo být velmi užitečné pro plánování a přípravu dlouhodobých vesmírných misí.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Live Sciences

  • Zdroj fotografií: Alexander Stahn / University of Pennsylvania

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Fragonardovy écorchés jsou k vidění v pařížské veterinární škole v Maisons-Alfortmezi. Exponátům samozřejmě dominuje Jezdec Apokalypsy, zaujme ale i tančící trojice lidských plodů či z kůže stažený muž svírající v ruce po vzoru biblického Samsona oslí čelist. (foto: Alamy)

Historie

Saint-Lô na snímku z 18. července 1944. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Ukrajinské poprvé

Katedrála sv. Sofie v Kyjevě

Chrám známý též jako katedrála Svaté moudrosti vznikl v 11. století na popud knížete Jaroslava Moudrého. Vzorem se mu údajně stala byzantská Hagia Sofia a vedle mší se tam odehrávaly i ceremoniální obřady: Knížata Kyjevské Rusi ve svatostánku například přijímala cizí delegace. Momentálně jde o jednu z nejznámějších památek Ukrajiny a také o první pamětihodnost země, jež se dostala na seznam UNESCO. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Magické lesy na turistickém chodníku Arakawa, jenž vede ke stromu Jómon sugi.

Příroda

I prověřené léky mohou překvapit

Věda

Kvasar H1821+643

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907