Vertikální farmy s umělou inteligencí slibují revoluci v zemědělství

05.01.2021 - Stanislav Mihulka

Vertikální farma o rozloze necelého hektaru poskytne tolik úrody, jako běžná farma o rozloze téměř 300 hektarů


Reklama

Podle dnešních odhadů bude v roce 2050 nutné nakrmit přibližně o 2 miliardy více lidí než dnes. Rozloha tradiční zemědělské plochy se přitom zřejmě příliš nezvětší. Co s tím? Možné řešení nabízí americký startup Plenty ze San Francisca, který zamýšlí úplně předělat způsob farmaření. Spoléhají na vertikální farmy, které pochopitelně při stejné sklizni zaberou mnohem menší plochu než klasické farmy. A mají i další výhody.

Vertikální farmy jsou považovány za natolik nadějné, že do startupu Plenty investovali bývalý šéf Google Eric Schmid, Jeff Bezos z Amazonu a japonský holding SoftBank, který mimo jiné vlastní i výrobce robotů Boston Dynamics, celkem 400 milionů dolarů (asi 8,6 miliardy Kč). 

TIP: Největší vertikální farma světa bude vyrábět jídlo pro pasažéry Emirates

Úspora plochy je to skoro neuvěřitelná. Vertikální farma od Plenty, která zabere plochu asi 0,8 hektaru, vyrobí tolik ovoce a zeleniny, jako farma na ploše cca 291 hektarů. Obsluhu farmy budou mít na starost roboti vybavení umělou inteligenci. Zajistí vhodné osvětlení, teplotu i zavlažování. LED panely nahradí sluneční svit. Vertikální farmy by rovněž měly být velmi úsporné v hospodaření s vodou, kterou budou recyklovat. To dále sníží zátěž, jakou dnes představuje moderní zemědělství pro životní prostředí.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Věda
Vesmír

Udržování podmořských ropovodů s využitím lidské síly stojí víc než dva miliony korun za jediný den. V blízké budoucnosti by je však mohly značně urychlit a zlevnit autonomní drony.

Zajímavosti

Finští vojáci přeházejí sovětskou hranici poblíž Tohmajärvi v létě 1941. Helsinky deklarovali svoji účast ve válce jako obrannou.

Válka

Jednáte pomalu!

freska Ježíše
kde: Španělsko | kdy: 2012

Freska Ecce homo, kterou v kostelíku nedaleko španělské Zaragozy před více než sto lety vytvořil Elías García Martínez, postupně „opadávala“ vinou vlhkosti. Ministerstvo kultury ji sice hodlalo nechat zrestaurovat, ale v porovnání s tamní důchodkyní Cecilií Giménezovou jednalo příliš pomalu: Vitální osmdesátnice vzala dílo do vlastních rukou a pohřbila historickou malbu pod nánosy nové barvy. Výsledek jejího snažení připomíná mazanici malého dítěte, které si hraje s pastelkami. Památku sice původně čekala oprava, ale z poničeného Ježíše se stala internetová senzace a do města kvůli němu proudí davy turistů – takže zatím zůstává ve zbídačeném stavu.

Revue
Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907