Vertikální farmy s umělou inteligencí slibují revoluci v zemědělství

Vertikální farma o rozloze necelého hektaru poskytne tolik úrody, jako běžná farma o rozloze téměř 300 hektarů

05.01.2021 - Stanislav Mihulka



Podle dnešních odhadů bude v roce 2050 nutné nakrmit přibližně o 2 miliardy více lidí než dnes. Rozloha tradiční zemědělské plochy se přitom zřejmě příliš nezvětší. Co s tím? Možné řešení nabízí americký startup Plenty ze San Francisca, který zamýšlí úplně předělat způsob farmaření. Spoléhají na vertikální farmy, které pochopitelně při stejné sklizni zaberou mnohem menší plochu než klasické farmy. A mají i další výhody.

Vertikální farmy jsou považovány za natolik nadějné, že do startupu Plenty investovali bývalý šéf Google Eric Schmid, Jeff Bezos z Amazonu a japonský holding SoftBank, který mimo jiné vlastní i výrobce robotů Boston Dynamics, celkem 400 milionů dolarů (asi 8,6 miliardy Kč). 

TIP: Největší vertikální farma světa bude vyrábět jídlo pro pasažéry Emirates

Úspora plochy je to skoro neuvěřitelná. Vertikální farma od Plenty, která zabere plochu asi 0,8 hektaru, vyrobí tolik ovoce a zeleniny, jako farma na ploše cca 291 hektarů. Obsluhu farmy budou mít na starost roboti vybavení umělou inteligenci. Zajistí vhodné osvětlení, teplotu i zavlažování. LED panely nahradí sluneční svit. Vertikální farmy by rovněž měly být velmi úsporné v hospodaření s vodou, kterou budou recyklovat. To dále sníží zátěž, jakou dnes představuje moderní zemědělství pro životní prostředí.


Další články v sekci