Vertikální farmy s umělou inteligencí slibují revoluci v zemědělství

05.01.2021 - Stanislav Mihulka

Vertikální farma o rozloze necelého hektaru poskytne tolik úrody, jako běžná farma o rozloze téměř 300 hektarů


Reklama

Podle dnešních odhadů bude v roce 2050 nutné nakrmit přibližně o 2 miliardy více lidí než dnes. Rozloha tradiční zemědělské plochy se přitom zřejmě příliš nezvětší. Co s tím? Možné řešení nabízí americký startup Plenty ze San Francisca, který zamýšlí úplně předělat způsob farmaření. Spoléhají na vertikální farmy, které pochopitelně při stejné sklizni zaberou mnohem menší plochu než klasické farmy. A mají i další výhody.

Vertikální farmy jsou považovány za natolik nadějné, že do startupu Plenty investovali bývalý šéf Google Eric Schmid, Jeff Bezos z Amazonu a japonský holding SoftBank, který mimo jiné vlastní i výrobce robotů Boston Dynamics, celkem 400 milionů dolarů (asi 8,6 miliardy Kč). 

TIP: Největší vertikální farma světa bude vyrábět jídlo pro pasažéry Emirates

Úspora plochy je to skoro neuvěřitelná. Vertikální farma od Plenty, která zabere plochu asi 0,8 hektaru, vyrobí tolik ovoce a zeleniny, jako farma na ploše cca 291 hektarů. Obsluhu farmy budou mít na starost roboti vybavení umělou inteligenci. Zajistí vhodné osvětlení, teplotu i zavlažování. LED panely nahradí sluneční svit. Vertikální farmy by rovněž měly být velmi úsporné v hospodaření s vodou, kterou budou recyklovat. To dále sníží zátěž, jakou dnes představuje moderní zemědělství pro životní prostředí.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Londýnské prostitutky z Lady Juliany položily základy nové australské populace.

Historie

Zřícený dron na Bolsa Chica. Kvůli jeho havárii zřejmě zahynula prakticky celá budoucí generace zdejších rybáků západních.

Věda

Infarktové pochutiny

Pokud jste na dietě, do restaurace Heart Attack Grill v americkém Las Vegas rozhodně nechoďte. Na kalorie se tam totiž nehledí. Naopak – čím víc toho sníte, tím lépe. V imaginárním nemocničním zařízení navíc provokativně oděné servírky coby „sestřičky“ přijímají objednávky neboli „recepty“ od zákazníků – „pacientů“. Nabídka „léčby“ zahrnuje mimo jiné osminásobný hamburger téměř z kila hovězího masa. Heart Attack Grill zkrátka není pro žádné troškaře. A přestože byl název zamýšlen jako vtip, několik srdečních příhod, a dokonce i úmrtí zákazníků už restaurace bohužel zaznamenala…

Revue
Vesmír

Pralesnička drobná (Oophaga pumilio) žije ve Střední Americe od Nikaraguy po Panamu. Je známá díky bohaté škále variet, která čítá 15–30 různých zbarvení.

Příroda

Z deníku výpravy lze vyčíst, že začínala velmi optimisticky a mezi jejími členy nepanovalo žádné pnutí. Později byli někteří členové expedice nalezeni jen ve spodním prádle, jiným chyběly kusy tváře.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907