Zastaralá vojenská technika během druhé světové války (6): Japonské katany

01.12.2020 - Jan Kozák

Druhoválečné armády během šesti let konfliktu představily širokou škálu moderních technologií. Prakticky všechny zúčastněné strany ale z nejrůznějších důvodů ve svém inventáři držely i velmi zastaralé zbraně, ať už šlo o letouny, pěchotní pušky či dokonce meče. I ty ale někdy dokázaly překvapit

<p>Američtí vojáci obdivují kořistní japonské katany</p>

Američtí vojáci obdivují kořistní japonské katany


Reklama

Meče tvořily výzbroj válečníků po tisíciletí a nic na tom nezměnil ani nástup palných zbraní. Ještě v roce 1914 tak například britští kavaleristé dostali pokyn, aby si vzhledem k začátku války naostřili své jezdecké šavle. V moderním konfliktu ale pro meče nebylo místo a v době vypuknutí druhé světové války sloužily tyto zbraně prakticky výhradně k ceremoniálním účelům a jako součást přehlídkových uniforem.

Sériové meče

Jedinou výjimku představovala armáda císařského Japonska. V zemi vycházejícího slunce od roku 1875 tvořil meč povinnou součást uniformy každého důstojníka a poddůstojníka. To vytvářelo vysoké nároky na výrobní kapacity, rozjela se proto sériová výroba takzvaných guntó – standardizovaných vojenských mečů.

Původní guntó se více podobaly evropským důstojnickým mečům, pozdější šin-guntó se ale vrátily k tradičnímu tvaru samurajské čepele. Do roku 1938 vznikly celkem tři verze označené jako Typ 94, Typ 95 a Typ 98. Ty se mezi sebou lišily především materiálem, barvou a zdobením pochvy, stylem jílce, případně metodou výroby čepele.

Čepel proti dešti střel

Ne vždy se ale důstojníci s guntó spokojili a mnozí sáhli po starobylých rodinných mečích, které se dědily z generace na generaci. Válka v Pacifiku nicméně nabízela jen málo příležitostí vhodných pro boj mečem. Pokud se tak přece jen stalo, šlo zpravidla o nezvyklou situaci či zoufalý útok.

TIP: Odkaz dávných samurajů: Japonské speciální jednotky CRF

Během bojů u Meiktily v roce 1942 je například zdokumentován případ, kdy japonský důstojník vylezl na britský tank a svou čepelí dokázal usmrtit velitele i střelce, než jej zastřelil nabíječ. Důstojníci s tasenými meči rovněž často běželi v čele slavných sebevražedných banzai útoků. Dlouhá čepel ale měla i nezanedbatelnou symbolickou roli – mnoho poražených japonských velitelů věnovalo svůj meč protivníkovi jako důkaz své kapitulace.


Zastaralá vojenská technika během druhé světové války

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Vykopávky odkryly například závod na zpracování ryb. Velká část starého fénického města ale leží pod hladinou moře.

Zajímavosti

Oko mouchy pracuje čtyřikrát rychleji než naše. Proto mají naše pokusy plácnout ji jen malou šanci na úspěch.

Příroda

Hmotnost supermasivní černé díky v srdci kvasaru J0313-1806 odpovídá 1,6 miliardám Sluncí.

Vesmír

V budoucnu by Maci Currinová ráda studovala vysokou školu ve Velké Británii a zároveň by se chtěla stát nejvyšší profesionální modelkou na světě.

Revue

Tlak panovníků na odvádění daní v penězích, nikoliv v naturáliích, přinesl zánik směnného obchodu.

Historie
Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907