Zastaralá vojenská technika během druhé světové války: Puška Spriengfield (7)

Druhoválečné armády během šesti let konfliktu představily širokou škálu moderních technologií. Prakticky všechny zúčastněné strany ale z nejrůznějších důvodů ve svém inventáři držely i velmi zastaralé zbraně, ať už šlo o letouny, pěchotní pušky či dokonce meče. I ty ale někdy dokázaly překvapit

08.12.2020 - Jan KozákOpakovačku Springfield M1903 lze označit za vůbec první moderní standardní pušku americké armády. Její vývoj podnítily především zkušenosti ze španělsko-americké války (1898), kdy američtí pěšáci vyzbrojení staršími puškami Krag-Jørgensen utrpěli vážné ztráty při přestřelkách se Španěly disponujícími německými zbraněmi Mauser Model 1893.

Stará dobrá springfieldka

Zároveň s puškou Američané vyvinuli i zcela nový náboj ráže .30-06 (7,62 mm), který se měl až do 50. let stát standardním puškovým nábojem US Army. Po zavedení do služby v roce 1903 si springfieldy rychle získaly oblibu vojáků pro svou robustnost a mimořádnou přesnost.

Puška se plně osvědčila i v krutých podmínkách zákopů první světové války, v roce 1936 ale armáda oficiálně zavedla pokrokovou zbraň v podobě později slavné poloautomatické pušky M1 Garand. Vstup USA do války ale přišel dříve, než mohly americké zbrojovky garandů vyrobit dostatek.

Návrat do Evropy

Ke slovu tak opět přišly osvědčené springfieldy, jejichž výroba byla obnovena a pokračovala až do poloviny 40. let minulého století. Pušky Springfield se účastnily prvních střetnutí války v Pacifiku, když s nimi američtí pěšáci bránili Filipíny a pacifické ostrovy. Vylepšená verze M1903A1 pak tvořila podstatnou část výzbroje americké námořní pěchoty na Guadalcanalu i během dalších kampaní úvodních fází války.

TIP: Mauser M 98: Nejlepší německá puška se vyráběla v Brně

Ačkoliv pak americké zbrojovky v druhé polovině války vyprodukovaly dostatek garandů pro přezbrojení všech ozbrojených složek, mnozí vojáci na osvědčené opakovačky nedali dopustit a ve službě se tak springfieldy udržely až do konce války. Odstřelovací variantu M1903A4 s puškohledem američtí snipeři používali i během korejské války a několik se jich na bojišti objevilo ještě ve Vietnamu.


Další články v sekci