Zemřel „Otec národa“ František Palacký

- Redakce 100+1 historie

<p>František Palacký (1798-1876)</p>

František Palacký (1798-1876)

26 . 5 . 1876

Reklama

Jen málokterá z osobností českého kulturního života se zapsala do našich dějin tak jako František Palacký. Když 26. května 1876 umíral, skloňovali jeho jméno vědci, novináři i politikové.

TIP: František Palacký: Otec národa a největší z Moravanů

Palackého cesta do čela českého národa přitom začala v malé vsi na východní Moravě a vedla překvapivě nikoli do Prahy nebo Vídně, ale na Slovensko. Až později zamířil do hlavních metropolí monarchie, kde navázal potřebné styky a otevřel si tak dveře do vyššího světa. Netrvalo dlouho a z Františka se stal jeden z jeho nejvýraznějších členů. Získal řadu prominentních postů, nicméně do historie se zapsal především jako průkopník českého dějepisu. Jeho Dějiny národa českého v Čechách a v Moravě vytvořily esenciální bázi, s níž se historikové vyrovnávají dodnes.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Bodamské jezero leží v nadmořské výšce 395,6 metrů a je třetí největší ve střední Evropě po Balatonu a Ženevském jezeře. (foto: Shutterstock)

Věda

Vilémovi patřilo 20 % rozlohy Anglie. Z dalších 55 % mu jeho „přátelé“ přispívali – navíc všude vybíral daně. A pořád měl své obří výnosné vévodství v Normandii. (foto: Wikimedia CommonsCC0)

Historie

Ectobius lapponicus – „náš“ evropský šváb rusec laponský. Je celkem běžný hlavně v lesích, občas v sadech nebo v zahradách. Objevuje se od května do září. (foto: © Marek Velechovský)

Příroda

Mlhovina CG 4 v souhvězdí Lodní záď je někdy přezdívána „Ruka boží“. Vědci podobné mlhoviny nazývají „kometární globule“, protože tvar jejich plynného oblaku připomíná kometu. (foto: National Optical Astronomy Observatory, CC0)

Vesmír
Zajímavosti

Evropská kosmická agentura (ESA) představila 23. listopadu 2022 nový tým astronautů pro vesmírný program. Je mezi nimi i Čech Aleš Svoboda (na nedatovaném archivním snímku). (foto: Profimedia)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907