Zkáza českého národa: Byl vyhlášen Protektorát Čechy a Morava

- Redakce 100+1 historie

<p>Adolf Hitler na Pražském hradě 15. března 1939. <em>(zdroj: Wikimedia Commons, Bundesarchiv, CC BY-SA 3.0 DE)</em></p>

Adolf Hitler na Pražském hradě 15. března 1939. (zdroj: Wikimedia Commons, Bundesarchiv, CC BY-SA 3.0 DE)

16 . 3 . 1939

Reklama

V březnový podvečer roku 1939 změnila nejslavnější pražská rezidence, která ještě pamatovala první přemyslovská knížata, svého pána. Hradní stráž vystřídaly jednotky SS. Hned druhý den mohlo začít největší ponížení českého národa v dějinách. Psalo se 16. března a Adolf Hitler slavnostně vyhlásil Protektorát Čechy a Morava.

TIP: Konečné řešení české otázky: Co plánovali nacisté s českým národem?

Zřízení Protektorátu bylo vyvrcholením několika klíčových událostí. Vedle odstoupení Sudet to byly dny těsně předcházející onomu osudnému datu. 14. března se odtrhlo Slovensko a tamní sněm vyhlásil samostatný Slovenský štát. Ve stejný den se ocitl na Hitlerově koberečku československý prezident Emil Hácha s ministrem zahraničí Františkem Chvalkovským. Vůdce jim za Göringovy asistence přednesl svůj plán na obsazení druhé republiky a její připojení k Třetí říši. Nešťastnému prezidentovi nezbylo pod pohrůžkou bombardování Prahy než přijmout. Na druhý den tak německé jednotky vstoupily na české území. Národní tragédie začala.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Úlomek dvanáctistěnu nalezený v belgické provincii Limburk. (foto: Flanders Heritage Agency, Kris VandevorstCC BY 4.0)

Věda

Stalinova pohřbu se zúčastnil i československý prezident Klement Gottwald, jemuž se však cesta do Moskvy stala osudnou. Následkem letu u něj totiž došlo k protržení výdutě srdeční aorty. Zemřel devět dnů po Stalinovi, což bylo propagandisticky využito jako „smrt žalem“. (foto: Profimedia/ČTK)

Historie

Simulace planet obíhajících kolem celých dvojhvězd ukázaly, že obyvatelné mohou nejspíš být v případě, kdy obíhají relativně blízko výrazně nestejných hvězd. (ilustrace: NRAO/AUI/NSF, S. DagnelloCC BY-SA 4.0)

Vesmír
Revue

Krkavec přichází ke kohoutovi bažanta obecného (Phasianus colchicus), který se nečekaně objevil nedaleko újedi. Kohout překvapivě podniká jako první výpad proti krkavci. (foto: Karel Svašek - se souhlasem k publikování)

Příroda

Raketoplán Challenger během startu 28. ledna 1986. Jen o pár sekund později došlo k fatálnímu selhání, které vedlo ke zkáze a rozpadu celého stroje. (foto: Wikimedia Commons, NASA, CC0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907