V březnový podvečer roku 1939 změnila nejslavnější pražská rezidence, která ještě pamatovala první přemyslovská knížata, svého pána. Hradní stráž vystřídaly jednotky SS. Hned druhý den mohlo začít největší ponížení českého národa v dějinách. Psalo se 16. března a Adolf Hitler slavnostně vyhlásil Protektorát Čechy a Morava.
TIP: Konečné řešení české otázky: Co plánovali nacisté s českým národem?
Zřízení Protektorátu bylo vyvrcholením několika klíčových událostí. Vedle odstoupení Sudet to byly dny těsně předcházející onomu osudnému datu. 14. března se odtrhlo Slovensko a tamní sněm vyhlásil samostatný Slovenský štát. Ve stejný den se ocitl na Hitlerově koberečku československý prezident Emil Hácha s ministrem zahraničí Františkem Chvalkovským. Vůdce jim za Göringovy asistence přednesl svůj plán na obsazení druhé republiky a její připojení k Třetí říši. Nešťastnému prezidentovi nezbylo pod pohrůžkou bombardování Prahy než přijmout. Na druhý den tak německé jednotky vstoupily na české území. Národní tragédie začala.
VědaÚlomek dvanáctistěnu nalezený v belgické provincii Limburk. (foto: Flanders Heritage Agency, Kris Vandevorst, CC BY 4.0)
HistorieStalinova pohřbu se zúčastnil i československý prezident Klement Gottwald, jemuž se však cesta do Moskvy stala osudnou. Následkem letu u něj totiž došlo k protržení výdutě srdeční aorty. Zemřel devět dnů po Stalinovi, což bylo propagandisticky využito jako „smrt žalem“. (foto: Profimedia/ČTK)
VesmírSimulace planet obíhajících kolem celých dvojhvězd ukázaly, že obyvatelné mohou nejspíš být v případě, kdy obíhají relativně blízko výrazně nestejných hvězd. (ilustrace: NRAO/AUI/NSF, S. Dagnello, CC BY-SA 4.0)
VesmírRaketoplán Challenger během startu 28. ledna 1986. Jen o pár sekund později došlo k fatálnímu selhání, které vedlo ke zkáze a rozpadu celého stroje. (foto: Wikimedia Commons, NASA, CC0)