Zkažené zuby trápily příbuzné nejstarších primátů už před 54 miliony let

22.09.2021 - Stanislav Mihulka

Řekli byste, že zubní kaz je lidskou „vymožeností“ a „trestem“ za naše nevhodné stravování? Omyl! Zuby se kazily už dávným savcům ve starších třetihorách.

<p><em>Microsyops latidens</em> nejspíš miloval ovoce, což mělo své následky na jeho chrupu.</p>

Microsyops latidens nejspíš miloval ovoce, což mělo své následky na jeho chrupu.


Reklama

Řekli byste, že zubní kaz je lidskou „vymožeností“ a „trestem“ za naše nevhodné stravování? Omyl! Zuby se kazily už dávným savcům ve starších třetihorách. Zjistil to tým odborníků, které vedl Keegan Selig z kanadské University of Toronto, při zkoumání fosilií starých asi 54 milionů let.

Postiženým savcem byl archaický primát, či spíše blízký příbuzný nejstarších primátů, který nese jméno Microsyops latidens. Fosilií tohoto druhu bylo objeveno celkově jen velmi málo. Několik zubů těchto živočichů se ale podařilo objevit badatelům v pánvi Bighorn Basin na jihu státu Wyoming. Vědci zuby prostudovali pod mikroskopem a u 77 z nich objevili zubní kazy, které pak potvrdili pomocí snímků rentgenové mikrotomografie.

TIP: Vědci objevili patrně nejstarší známý nádor: Je starý okolo 240 milionů let

Podle badatelů byl microsyops vášnivým jedlíkem ovoce, což se u některých jedinců neblaze projevilo na jejich chrupu. Jak podotýká Keegan Selig, jezení ovoce bylo zásadní pro počátky evoluce primátů. Právě díky němu například máme barevné vidění. Zároveň se ale ukazuje, že přechod na stravu bohatou cukry nebyl pro naše pradávné předky úplně bezbolestný. A prokletí zubních kazů si tak ve své evoluční linii neseme dodnes.

Reklama




Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Francouzští rezervisté v Paříži během 1. světové války. Město na Seinou bylo první evropskou metropolí, která naplno zažívala hrůzu z náletů. (foto: Picryl, Library of CongressCC0)

Historie

Botox se často používá k vyhlazování vrásek na čele. (foto: Shutterstock)

Věda

Kráter v arizonské poušti, dnes označovaný jako Barringerův, je první strukturou vědecky identifikovanou coby důsledek dopadu kosmického tělesa. (foto: Flickr, Arizona's Earth Science Photo Gallery, Dale NationsCC BY-NC 2.0)

Vesmír

Vrcholy masívu Ypsarionu spadají na východ strmými stěnami. (foto: Peter Hupka - se souhlasem k publikování)

Příroda

Ariane 5 vynášející Vesmírný teleskop Jamese Webba, prosinec 2021. (foto: ESA/CNES/Arianespace, CC BY 4.0)

Vesmír

V zombie nikoho nezmění, ale je nebezpečná. USA se šíří houba odolná lékům. (foto: Profimedia/ČTK (Nicolas Armer)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907