Robotický průzkumník Mars 2020 přiletí na rudou planetu s pokročilým vybavením
Robotická pojízdná laboratoř Curiosity stále ještě úspěšně pracuje na povrchu Marsu a lidé v NASA už intenzivně připravují jejího nástupce. Měl by Curiosity v řadě ohledů předběhnout.
Rover, jehož prozatímní označení Mars 2020 odkazuje na předpokládaný rok letu k rudé planetě, by měl mít nejvýkonnější „zrak“ ze všech robotů, co se kdy dotkly povrchu Marsu. Měl by mít k dispozici celkem 23 kamer.
Pokud specialisté tento počet, tedy téměř dva tucty kamer, dodrží, tak jich Mars 2020 bude mít ve své výbavě o 6 více, než rover Curiosity. Zároveň to bude o 13 kamer více, než jich má dvojice roverů Spirit a Opportunity, kteří přiletěli na Mars v roce 2004.
TIP: NASA pustila Curiosity ze řetězu: Rover může pálit laserem dle libosti
Inženýři NASA v maximální možné míře využívají neustálého pokroku v technologiích kamer. Každý následující rover pro Mars je tudíž vybavený výkonnějšími a zároveň relativně levnějšími kamerami. Hlavním kamerovým systémem roveru Mars 2020 bude Mastcam-Z, vylepšená verze systému Mastcam roveru Curiosity. Zvládne například zoom i lepší 3D snímky.
Space.com, NASA
ZajímavostiJaderný test z 25. července 1946 (označovaný jako „B – Baker“) se vůbec poprvé v dějinách uskutečnil pod hladinou moře. Američané při něm spustili bombu do hloubky 27 metrů a odpálili; naráz se tak vzedmulo půl milionu tun vody a 50 z 92 lodí bylo rozmetáno na prach. (foto: Wikimedia Commons, Library of Congress, CC0)
VědaPouštní krajina s mustatilem v popředí snímku. Na podobném místě nalezli archeologové sedm tisíc let staré obětiště obsahující lidské a zvířecí ostatky. (foto: PLoS ONE, Melissa Kennedy, CC BY-SA 4.0)
HistorieV bitvě u Hradce Králové, známé také jako bitva u Chlumu či u Sadové, se na obou stranách dohromady utkalo na 430 000 mužů. S výjimkou bitvy u Lipska v roce 1813 nebojovalo nikde jinde za celé 19. století víc vojáků. (ilustrace: Wikimedia Commons, CC0)
VesmírHvězdný terminátor představuje rozhraní mezi osvětlenou a neosvětlenou stranou planety. (ilustrace: University of California, Irvine, Ana Lobo, CC BY 4.0)