Anglický mechanik sestrojil nejrychlejší kolečko na světě

Automechanik z anglického hrabství Pembrokeshire si vysloužil zápis do Guinnessovy knihy rekordů – jeho motorem vybavené stavební kolečko dokáže vyvinout rychlost až 84 km/h.

23.06.2024 - Martin ReichmanNápad na superrychlé motorizované kolečko vznikl v hospodě po několika skleničkách. Jako správný kutil se Dylan Phillips rozhodl, že je to přesně ten typ bláznivého projektu, který stojí za uskutečnění.

Osmatřicetiletý mechanik začal na svém motokolečku pracovat ve své dílně v Crymychu v hrabství Pembrokeshire. Netrvalo dlouho a světlo světa spatřil první prototyp, který během zkušební jízdy dosáhl vyvinout úctyhodnou rychlost 37 km/h. Právě tehdy se Dylan rozhodl sestrojit nejrychlejší kolečko na světě. Zjistil, že Guinnessův rekord má hodnotu 46 mph (74 km/h), což se jevilo jako zdolatelná meta.

Nepohodlné ale zábavné

Po několika úpravách představil svou vylepšenou verzi na akci Straightliners Speed Week 2024, která se konala na letišti Elvington v hrabství Yorkshire. Ve dvou jízdách zde na stometrové trati dokázal ze svého bizarního stroje vyždímat neuvěřitelných 52 mil za hodinu (83,68 km/h) a vytvořil tak nový světový rekord.

„Není to úplně pohodlné a vlastně je to trochu surrealistický zážitek. Je to ale zároveň zábavné,“ popisuje Dylan zážitky z jízdy na svém bláznivém stroji. „Problémem je zpomalování – brzdy má jen vpředu, naštěstí jsem z něj zatím nespadl. Je to jen nepohodlné – po pár jízdách vás z toho bolí nohy, protože to nemá žádné odpružení a prostě to s vámi dost drncá.“ Aktuální rekord každopádně nepovažuje Dylan za konečný, a pokud bude mít čas a dostatek motivace, rád by na vylepšování svého stroje i nadále pracoval.


Další články v sekci