Astronomové detekovali magnetické pole u dosud nejvzdálenější galaxie

Astronomové zaznamenali magnetické pole galaxie tak vzdálené, že jejímu světlu trvalo více než 11 miliard let, než dorazilo až k nám. 

07.09.2023 - Martin Reichman



Přestože jsou magnetická pole zcela zásadní pro vývoj galaxií, o tom, jak vznikají, toho v současnosti víme stále jen velmi málo. Není například jasné, jak brzy v raném vývoji vesmíru a jak rychle se magnetická pole v galaxiích utvářela, protože až dosud astronomové mapovali magnetická pole pouze v galaxiích ležících blízko nás.

Nyní však vědci s pomocí radioteleskopu pomocí ALMA, objevili plně vyvinuté magnetické pole u velmi vzdálené galaxie. Pole se svou strukturou podobá těm, které známe z blízkých galaxií – je asi tisíckrát slabší než magnetické pole Země, je ale detekovatelné do vzdálenosti více než 16 000 světelných let

„Tento objev přináší zcela nové informace o tom, jak se formují magnetická pole v galaktickém měřítku,“ vysvětluje profesor astrofyziky James Geach z britské University of Hertfordshire, hlavní autor studie, zveřejněné v časopise Nature. Pozorování plně vyvinutého magnetického pole tak dávno v minulosti vesmíru naznačuje, že globální magnetická pole galaxií se mohou tvořit rychle, ještě v době, kdy mladé galaxie stále rostou.

Členové týmu se domnívají, že intenzivní tvorba hvězd v raném vesmíru mohla hrát roli při urychlení vývoje magnetických polí. A naopak tato pole mohou následně ovlivnit, jak budou vznikat pozdější generace hvězd. Mnoho kosmických objektů má magnetická pole, ať už jde o planety, hvězdy nebo galaxie. „Lidé si možná neuvědomují, že celá naše Galaxie i ty další jsou protkány magnetickými poli táhnoucími se do vzdálenosti desítek tisíc světelných let,“ doplňuje astrofyzik James Geach.


Další články v sekci