Bláznivé rekordy: Pojídání chilli papriček, kutálení pomeranče a 68 let trvající škytavka
Pro zápis do Guinnessovy knihy udělají lidé kdeco: Klidně budou polykat extrémně pálivé papričky, kutálet pomeranče nosem, a ti nejvytrvalejší dokonce zvládnou na desítky minut zadržet dech
U překonávání rekordů se člověk často pořádně zapotí, většinou mu však nejde o život. Uvedené nicméně neplatí pro pojídání chilli papriček, které jsou sice v rozumné míře zdravé a prospěšné, ale po překročení jisté hranice už čeká jen bolest a utrpení. Američan Gregory Foster se každopádně pekelně ostrých plodů nebojí, a ty nejpálivější dokonce hltá v rekordních časech.
Cesta do pekla
Paprička Carolina Reaper se v roce 2017 zapsala do Guinnessovy knihy, a přestože ji od té doby dvě odrůdy překonaly, drží si status „červeného zla“, které umožňuje lámat rekordy. Její průměrná pálivost se pohybuje okolo 1,6 milionu SHU, tedy Scovilleových jednotek. Hodnota se určuje pomocí výtažku obsahujícího kapsaicin neboli látku, jež za pálivost může. Odborníci vzorek následně ředí a testují, jak moc se „rozmělnění“ v ostrosti projeví. Výsledné číslo je pak určeno počtem procedur nezbytných k tomu, aby výtažek pálit přestal. Pro srovnání: Pepřové spreje na trhu mívají kolem 200 tisíc SHU.
Gregory Foster však na závratná čísla nedbá a trhá jeden rekord za druhým. V roce 2021 spořádal tři plody Carolina Reaper za neuvěřitelných 8,72 sekundy. Musel je přitom rozkousat, spolknout a prázdná ústa ukázat porotcům. O rok později pak za 33,15 sekundy zhltnul hned deset nebezpečně rudých lusků. Svůj výkon přirovnal k „pojídání uhlíků přímo z ohně“, zároveň si však pochvaloval, že skutečné pálení nastává až zhruba půl minuty po konzumaci – měl tedy na pozření plodů dost času a utrpení přišlo teprve potom. Zpočátku jsou prý sladké a mají ovocnou chuť. „Pak už si jen připadáte, jako byste měli pusu plnou lávy,“ dodává rekordman. (foto: Profimedia)
Čas přepisovat učebnice
počet narozených dětí | rok 2021
Až do roku 2021 medicína neznala případ, kdy by jedna matka přivedla na svět zaráz devět dětí a všechny by po porodu přežily. Předloni v prosinci však přepsala učebnice 25letá Halima Cissé z Mali, o niž se starali lékaři na klinice v Maroku. Porodní váha miminek se pohybovala od pěti set gramů do jednoho kilogramu, přičemž se jednalo o čtyři chlapce a pět holčiček: Dostali jména Muhammad, Bah, El Hadj a Oumar, respektive Adama, Hawa, Fatouma, Oumou a Kadidia. Předešlý rekord zahrnující osm potomků držela od roku 2009 Američanka Natalie Sulemanová. (foto: Profimedia)
Připravit ke startu, ponořit!
zadržování dechu | rok 2021
Zatímco průměrný jedinec dokáže zadržovat dech zhruba minutu a půl, Chorvat Budimir Šobat by se pod vodou klidně mohl dívat na seriály. Coby 56letý totiž stanovil rekord, když pod hladinou vydržel na jedno nadechnutí 24 minut a 37,36 sekundy. Před samotným pokusem samozřejmě dlouhé roky trénoval a svou výdrž rozšiřoval. Než se navíc pod dozorem odborníků ponořil, strávil půl hodiny inhalováním čistého kyslíku, aby si jeho tělo vytvořilo zásoby a nepřišlo pod vodou k újmě. (foto: Profimedia)
Vůz pro dvacet roztleskávaček
počet lidí v autě | rok 2011
Automobilová značka Smart společnosti Daimler AG se původně zaměřovala na výrobu miniaturních vozů pro město. Obvykle nedokázaly vyvinout nijak závratnou rychlost, ale na druhou stranu vynikaly nízkou spotřebou. Bezdětným lidem, kteří v autě vozili jen partnera, zvířecího mazlíčka nebo nákup, Smart plně dostačoval. V roce 2011 se však do malého interiéru zvládlo vtěsnat hned dvacet roztleskávaček z Glendale Cheerleading Team, a stanovit tak světový rekord. (foto: Wikimedia Commons, Vauxford, CC BY-SA 4.0)
Na mílové trati s citrusem
kutálení pomeranče | rok 2007
Těžko říct, co Ashritu Furmana přimělo k pokusu o překonání rekordu v tak bizarní disciplíně, jako je kutálení pomeranče nosem. Mohlo jít o sázku, nebo třeba jen o pouhou zvědavost. Do podivné výzvy se každopádně vrhnul naplno: V roce 2007 se na závodní dráze v New Yorku spustil na všechny čtyři a začal před sebou tlačit zmíněný citrus. Trať měřící jednu míli, tedy zhruba 1,6 kilometru, pak zvládl za neuvěřitelných 22 minut a 41 sekund. Dosáhl tak zápisu do Guinnessovy knihy, zaplatil za to však notně odřeným obličejem.
V roce 2012 navštívil i Česko a ve Staré Boleslavi si připsal další ze svých kuriózních záznamů. Na stadionu Emila Zátopka uběhl pět kilometrů v potápěčských ploutvích na nohou a současně žongloval míčky. (foto: Profimedia)
Prokletý pád
Farmáři z Iowy Charlesi Osborneovi spadl světový rekord do klína sám, příliš nadšený z něj ovšem nebyl. Když v roce 1922 vážil vepře, který měl jít na porážku, zakopl, spadl a začal škytat. Normální škytavka trvá pár minut a zdraví nijak neohrožuje. Výjimečně se však táhne celé hodiny, a někdy dokonce i dny. Pak už se mluví o chronické podobě, kterou je třeba řešit s lékařem, protože pacientovi hrozí hubnutí, nespavost, deprese a řada dalších problémů. Jenže Osborne škytal 68 let…
Rok před smrtí
Navštívil snad každého doktora ve Spojených státech, který by mu mohl pomoct. Všichni ale jen nevěřícně kroutili hlavou, a Osborneovi tudíž nezbylo než se smířit s osudem: Naučil se dýchat tak, aby neškytal nahlas. Jedl víc, aby vyvážil úbytek tělesné hmoty v důsledku neustálých svalových stahů, kterých prý nakonec prodělal okolo 430 milionů. A v neposlední řadě si ze škytavky nedělal hlavu – dvakrát se oženil, měl osm dětí a život šel dál. Vysvobození se dočkal až v roce 1990, rok před smrtí. (foto: Alamy)
První Guinnessova kniha rekordů byla vydána v roce 1954 a od té doby se její obsah neustále rozšiřuje. Při pokusu o zápis do jedné z nejprodávanějších knih na světě jsou...