Geoinženýři chtějí zpomalovat tání obřího antarktického ledovce podmořskou bariérou

Obří antarktický Thwaitesův ledovec ztratil od roku 2000 více než bilion tun ledu. Ke zpomalení jeho tání by podle geoinženýrů mohla pomoci podmořská bariéra za 50 miliard dolarů.

14.03.2024 - Stanislav Mihulka



Na západě Antarktidy se nachází ostře sledovaný Thwaitesův ledovec, jemuž se také přezdívá „Ledovec soudného dne“ (Doomsday Glacier). Jde sice jen o jeden z mnoha ledovců v Antarktidě, vzhledem ke své velikosti (jeho celková rozloha je zhruba 192 000 km²) a poloze, se pro vědce stal indikátorem působení klimatických změn na jihu planety.

Samotný rozpad Thwaitesova ledovce by na hladinu světových moří měl relativně malý vliv, protože tento led plave v moři už nyní. Podle odhadů tání ledovce, který od roku 2000 ztratil více než bilion tun ledu, přispívá k vzestupu hladiny moří zhruba 4 % a jeho úplné roztátí by zvýšilo hladinu o zhruba 65 centimetrů. Rozlomení tohoto obřího ledovce by ale podle vědců mohlo uvolnit obrovské množství ledu z pevninské části, který by se pak mohl sunout do oceánu. To by mohlo spustit další kaskádu tání a zvýšit hladinu světových moří o další 2,4 metru.

Jak zachránit ledovec?

Glaciolog a geoinženýr John Moore z finské Laplandské univerzity, která je nejsevernější univerzitou Evropské unie, navrhuje zpomalit tání Thwaitesova ledovce pomocí 100 kilometrů dlouhé podmořské bariéry. Tato bariéra by bránila teplé mořské vodě v přístupu k ledovci a tím brzdila jeho tání. Náklady na projekt by podle Mooreho činily asi 50 miliard dolarů (necelých 1,2 bilionů Kč).

Moore a jeho spolupracovníci vycházejí z toho, že teplá a slaná mořská voda, která se pohybuje ve větších hloubkách, představuje jeden z hlavních faktorů ovlivňujících tání mořských ledovců. S tím, jak postupuje globální oteplování, tyto teplé mořské proudy stále víc a víc narušují Thwaitesův ledovec a přibližují tím jeho definitivní zhroucení.

TIP: Obří „Ledovec Posledního soudu“ v Antarktidě už visí jen na vlásku

Moore již v roce 2018 navrhoval geoinženýrský zásah pro zpomalení tání ledovců, který spočíval ve výstavbě masivní podmořské zdi. Nově navrhovaná bariéra je ale podle Mooreho stejně účinná pro ochranu ledovce a přitom představuje podstatně menší zásah do prostředí mořského dna. Bariéru by také bylo možné v případě potřeby odstranit mnohem snadněji než zeď. Projekt je v současné době ve velmi rané fázi vývoje a testování prototypu bariéry.


Další články v sekci