Antarktický „Ledovec Soudného dne“ se může zhroutit do pěti let, varuje americký glaciolog

Tání obřího ledovce Thwaites v Západní Antarktidě nabralo rychlý spád. Během pár let by mohl způsobit skokový nárůst hladiny oceánů.

17.12.2021 - Stanislav MihulkaPlovoucí část jednoho z největších ledovců v Antarktidě nazvaného Thwaites by se mohla v příštích pěti až deseti letech „rozpadnout jako čelní sklo od auta,“ varují američtí a britští vědci, kteří ledovec o velikosti Floridy dlouhodobě studují.

Tající Ledovec soudného dne

Plovoucí část ledovce Thwaites, kterému se přezdívá „Doomsday Glacier“, což lze volně přeložit jako „Ledovec soudného dne“, dosud vědci považovali za jeho nejstabilnější část. Oteplující se vody místních moří nicméně ledovec dosud nevídaným způsobem narušují. Podle satelitních snímků pořízených v listopadu se v důsledku tohoto jevu objevují na plovoucí části ledovce velké trhliny, podobné takzvaným pavučinám na rozbitých čelních sklech automobilů. Podle vědců hrozí, že se tyto pukliny v jednu chvíli rozšíří po celé délce plovoucího ledu, který se následně rozlomí na stovky plovoucích ledovců. Stát by se to mohlo již za několik let.

Samotný rozpad by na hladinu světových oceánů zatím vliv neměl, protože tento led plave v moři již nyní. Jeho rozlomením by však zmizela „brzda“, jež drží na pevnině obrovské množství ledu ve východní části ledovce. Uvolněný led by se podle vědců začal sunout do oceánu také.

Ledovec Thwaites přitom obsahuje dostatečné množství vody na to, aby v případě kompletního rozpuštění zvýšil hladinu světových oceánů až o 65 centimetrů. Jeho celkový sesun sice podle většiny vědců potrvá stovky let, zrychlení tohoto procesu však může mít i tak velmi nepříznivý vliv na životy milionů lidí žijících v nejníže položených částech planety, a to již v horizontu několika desetiletí.

Pokud by se plovoucí část ledovce skutečně rozpadala, mohly by se ledovcové stěny Thwaitesu tyčící se nad mořskou hladinou začít bořit do vody. Takový jev ještě vědci na Antarktidě nezaznamenali, podle jejich modelů ale nyní přichází v úvahu. Pokud by se tento proces spustil, zřejmě by při něm došlo k uvolnění velkého množství ledu do vody.

„To, čeho jsme svědky teď, už stačí k tomu, abychom měli obavy,“ řekla vědkyně Anna Crawfordová ze skotské Univerzity St. Andrews.

TIP: Velké tání právě teď: V Antarktidě ročně roztaje přes 200 miliard tun ledu

V americkém New Orleans právě probíhá konference geofyziků sdružených v organizaci American Geophysical Union. V jednom z vystoupení zde glaciolog Ted Scambos, který pracuje na americké polární stanici McMurdo, varoval, že by se ledovec Thwaites mohl zhroutit a dostat do moře již do pěti, možná i do tří let. Dřívější odhady z roku 2014 přitom počítaly s rozpadem ledovce během 200 až 1 000 let.

 


Další články v sekci