Velké tání právě teď: V Antarktidě ročně roztaje přes 200 miliard tun ledu

19.06.2018 - Stanislav Mihulka

Antarktida postupně přichází o své zásoby ledu a hladina oceánu v důsledku tání nebezpečně stoupá

<p>Antarktické ledovce roztávají</p>

Antarktické ledovce roztávají


Reklama

Vědci odhadují, že v Antarktidě za posledních 25 let roztály asi 3 biliony tun ledového příkrovu. Pokud jsou jejich propočty správné, znamená to vzestup hladiny oceánů o téměř 8 milimetrů.

Alarmující je, že v posledních letech taje přes 200 miliard tun antarktického ledu ročně. Oproti roku 2012 je teď rychlost tání v Antarktidě trojnásobná. Led sice taje i na jiných místech světa, ale Antarktida hraje klíčovou roli, kvůli ohromnému množství ledu, který tu pokrývá celý kontinent.

TIP: V Antarktidě se objevila obří díra: Je větší než celé Nizozemsko

Pozorované tání probíhá především v oblasti Západní Antarktidy. Ve Východní Antarktidě sice přibývá asi 5 miliard tun ledu ročně, to ale nestačí na vyrovnání celkové ztráty ledu tohoto kontinentu. Pokud by roztál všechen led Antarktidy, stoupla by hladina oceánu o zhruba 58 metrů. To by samozřejmě proměnilo podobu pobřeží celého světa.

Reklama

  • Zdroj textu:

    IFL Science, Nature

  • Zdroj fotografií: CC0 Creative CommonsDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Bodamské jezero leží v nadmořské výšce 395,6 metrů a je třetí největší ve střední Evropě po Balatonu a Ženevském jezeře. (foto: Shutterstock)

Věda

Vilémovi patřilo 20 % rozlohy Anglie. Z dalších 55 % mu jeho „přátelé“ přispívali – navíc všude vybíral daně. A pořád měl své obří výnosné vévodství v Normandii. (foto: Wikimedia CommonsCC0)

Historie

Ectobius lapponicus – „náš“ evropský šváb rusec laponský. Je celkem běžný hlavně v lesích, občas v sadech nebo v zahradách. Objevuje se od května do září. (foto: © Marek Velechovský)

Příroda

Mlhovina CG 4 v souhvězdí Lodní záď je někdy přezdívána „Ruka boží“. Vědci podobné mlhoviny nazývají „kometární globule“, protože tvar jejich plynného oblaku připomíná kometu. (foto: National Optical Astronomy Observatory, CC0)

Vesmír
Zajímavosti

Evropská kosmická agentura (ESA) představila 23. listopadu 2022 nový tým astronautů pro vesmírný program. Je mezi nimi i Čech Aleš Svoboda (na nedatovaném archivním snímku). (foto: Profimedia)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907