Obří „Ledovec Posledního soudu“ v Antarktidě už visí jen na vlásku

12.09.2022 - Stanislav Mihulka

Robotická ponorka zmapovala dno v oblasti ledovce Thwaites. Z jejího průzkumu vyplývá, že již brzy můžeme čekat velké změny, které rozhodně nebudou k lepšímu…

<p>Podvodní robot Rán při mapování spodní části ledovce Thwaites.<em> (foto: University of Gothenburg, Anna Wåhlin, CC0)</em></p>

Podvodní robot Rán při mapování spodní části ledovce Thwaites. (foto: University of Gothenburg, Anna Wåhlin, CC0)


Reklama

Do Amundsenova moře na západě Antarktidy, v zálivu Pine Island Bay, ústí ledovec Thwaites. Přezdívá se mu „ledovec posledního soudu“, protože je považován za velmi nestabilní a zároveň jde o skutečného obra – svou rozlohou odpovídá Floridě. Vědci toto ledové monstrum pečlivě sledují, protože existuje reálná možnost, že s jeho zhroucením může dojít k vzestupu globání hladiny oecánů o 0,9 až až 3 metry.

Ledovec Thwaites nicméně taje a a jeho tání se kvůli narůstající teplotě planety zrychluje. V dnešní době je jeho tání dvojnásobné oproti době před pouhými 30 lety. Odborníci mezinárodní výzkumné skupiny International Thwaites Glacier Collaboration odhadují, že v současné době přichází ročně zhruba o 45 miliard tun ledu.

Robotická ponorka pod ledovcem

Mezinárodní tým vědců, které vedl geolog a oceánograf Alastair Graham z Univerzity jižní Floridy nedávno zmapoval oblast dna pod ledovcem Thwaites, kde se nachází vyčnívající hřeben, známý jako „boule“, asi 650 metrů pod povrchem. Jde o jedno z míst, kde se Thwaites v minulosti dotýkal mořského dna. Badatelé k výzkumu použili robotickou ponorku Rán, pojmenovanou podle severské bohyně bouří a manželky boha moří Aegiho.

Rán strávila asi 20 hodin skenováním mořského dna o rozloze asi 13 kilometrů čtverečních. Grahamův tým analyzoval získaná data a odvozoval z nich dřívější chování ledovce. Na základě získaných dat vědci dospěli k závěru, že vzhledem ke globálnímu oteplování může dojít k situaci, kdy se ledovec posune ze současného bodu dotyku, který je asi 300 metrů pod povrchem a začne tát ještě mnohem rychleji. Badatelé publikovali své výsledky v časopisu Nature Geoscience

TIP: Robotická ponorka Icefin prozkoumala spodní část Thwaitesova ledovce

Podle mořského geofyzika Roberta Lartera z britské výzkumné společnosti British Antarctic Survey ledovec Thwaites teď opravdu visí jen na vlásku. V krátké době podle něj můžeme očekávat velké změny. „Jakmile ledovec ustoupí za dnešní bod dotyku, což je mírný hřeben, během krátké doby se může rychlost jeho tání zdvojnásobit,varuje geofyzik Larter.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V minulosti sestávaly nejjemnější látky z více než dvou set vláken na centimetr čtvereční a zdobily je také výšivky. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Vedle pilota má Air Car pojmout i trojici spolucestujících. (foto: Profimedia/Lazzarini Design)

Revue

Mohutný výron koronální hmoty na snímku sondy SOHO

Vesmír

Archeologům se poprvé podařilo nalézt zbytky dřevěných hrotů z římské éry, které měly odradit útočníky. Hroty fungovaly podobně jako ostraný drát nebo žiletkový plot. (ilustrační foto: Unsplash, Hunter JamesCC0)

Věda

Pohled z planiny Omalos na vrcholky Bílých hor (Lefka Ori) s divokými růžovými tulipány (Tulipa bakeri) a fialovými sasankami věncovými (Anemone coronaria) v popředí. (foto: Cedrik a Štěpánka Haškovcovi - se souhlasem k publikování)

Příroda

Stříbro nalezené v Kutné hoře vedlo krále k vydání horního zákoníku a ražbě pražských grošů, „tvrdé měny“ středověku. (ilustrace: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907