Robotická ponorka Icefin prozkoumala spodní část Thwaitesova ledovce

04.02.2020 - Stanislav Mihulka

Vědci pomocí robotické miniponorky úspěšně prozkoumali spodní část nestabilního Thwaitesova ledovce

<p>Tým operátorů s ponorkou Icefin</p>

Tým operátorů s ponorkou Icefin


Reklama

Thwaitesův ledovec v Západní Antarktidě, přezdívaný „Ledovec Posledního soudu“, je jedním z nejvíce nestabilních ledovců v Antarktidě. Od osmdesátých let dvacátého století přišel přibližně o 540 miliard tun ledu, podle měření se však rychlost tání v posledních letech nebývale zrychlila. Z ledovce se tak uvolňuje stále více vody do Amundsenova moře.

Ledovec Posledního soudu

V současnosti ztrácí tolik ledu, že pokud by celý roztál, jen voda z něj by zvýšila hladinu oceánů o 61 centimetrů. Navíc je jakousi hradbou, která udržuje stabilní další ledovce na antarktické pevnině. Pokud by roztály i ony, došlo by ke zvýšení hladin oceánů až o dva metry.

Američtí badatelé nedávno vyslali pod tento ledovec průzkumné plavidlo, které pořídilo vůbec první snímky spodní části „Ledovce Posledního soudu“. Šikovná, dálkově ovládaná robotická miniponorka Icefin se nejprve zanořila do asi 590 metrů hlubokého vrtu, jímž se dostala pod ledovec. Tam v průběhu pěti misí urazila vzdálenost přes 15 kilometrů.

TIP: Vrtání v extrému: Tým odborníků provrtal přes 2 kilometry antarktického ledu

Badatelé zatím ještě zpracovávají velké množství dat, které ponorka Icefin nasbírala a ještě jim to pár měsíců potrvá. Už teď je ale jasné, že oteplené vody oceánu ohrožují celou řadu ledovců Západní Antarktidy a obzvláště Thwaitesův ledovec. Badatelé nicméně věří, že díky pozorování ponorky Icefin teď bude možné přesněji předpovědět budoucí vývoj na pobřeží Antarktidy.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Georgia Tech

  • Zdroj fotografií: ITGC / Georgia Tech-Schmidt Lab

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti
Zajímavosti

Kynutý houskový knedlík, jedna z klasických českých příloh k masu a omáčkám.

Historie

CAPSTONE na orbitě Luny

Vesmír

Sebevražda je 10. nejčastější příčinou úmrtí v USA. 

Věda

Pro vysoký vzrůst liliovníku a podzimní zbarvení listů jej v Americe někdy nazývají žlutý topol (Yellow Poplar). (foto: Wikimedia Commons, AndyScottCC BY-SA 4.0)

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907