Robotická ponorka Icefin prozkoumala spodní část Thwaitesova ledovce

Vědci pomocí robotické miniponorky úspěšně prozkoumali spodní část nestabilního Thwaitesova ledovce

04.02.2020 - Stanislav MihulkaThwaitesův ledovec v Západní Antarktidě, přezdívaný „Ledovec Posledního soudu“, je jedním z nejvíce nestabilních ledovců v Antarktidě. Od osmdesátých let dvacátého století přišel přibližně o 540 miliard tun ledu, podle měření se však rychlost tání v posledních letech nebývale zrychlila. Z ledovce se tak uvolňuje stále více vody do Amundsenova moře.

Ledovec Posledního soudu

V současnosti ztrácí tolik ledu, že pokud by celý roztál, jen voda z něj by zvýšila hladinu oceánů o 61 centimetrů. Navíc je jakousi hradbou, která udržuje stabilní další ledovce na antarktické pevnině. Pokud by roztály i ony, došlo by ke zvýšení hladin oceánů až o dva metry.

Američtí badatelé nedávno vyslali pod tento ledovec průzkumné plavidlo, které pořídilo vůbec první snímky spodní části „Ledovce Posledního soudu“. Šikovná, dálkově ovládaná robotická miniponorka Icefin se nejprve zanořila do asi 590 metrů hlubokého vrtu, jímž se dostala pod ledovec. Tam v průběhu pěti misí urazila vzdálenost přes 15 kilometrů.

TIP: Vrtání v extrému: Tým odborníků provrtal přes 2 kilometry antarktického ledu

Badatelé zatím ještě zpracovávají velké množství dat, které ponorka Icefin nasbírala a ještě jim to pár měsíců potrvá. Už teď je ale jasné, že oteplené vody oceánu ohrožují celou řadu ledovců Západní Antarktidy a obzvláště Thwaitesův ledovec. Badatelé nicméně věří, že díky pozorování ponorky Icefin teď bude možné přesněji předpovědět budoucí vývoj na pobřeží Antarktidy.

  • Zdroj textu
  • Zdroj fotografií

    ITGC / Georgia Tech-Schmidt Lab


Další články v sekci