Vrtání v extrému: Tým odborníků provrtal přes 2 kilometry antarktického ledu

25.01.2019 - Stanislav Mihulka


Reklama

Jedenáctičlenná výprava projektu BEAMISH zaznamenala významný úspěch, když jako první provrtali více než 2 kilometru silnou vrstvu antarktického ledovce v Západní Antarktidě a dostali se až na jeho pevné podloží. Vědci a inženýři k vrtání používali horkou vodu a účelem jejich snažení bylo sehnat data, s jejichž pomocí by lépe porozuměli, jak Antarktida reaguje na změny klimatu.

Tým BEAMISH pracoval v oblasti významného antarktického ledového proudu Rutford, kde strávili posledních 12 týdnů v mrazivých teplotách, které dosahovaly až mínus 30 stupňů Celsia. V úterý 8. ledna se jim konečně podařilo prorazit vrtem skrz led a dostali se na pevné podloží, které se nacházelo v hloubce 2 152 metrů pod povrchem. 

TIP: Vědci v Antarktidě se provrtali k nejstaršímu ledu: Je starý 2,7 milionu let

Provrtat ledový příkrov v Antarktidě nebylo nic snadného. Svědčí o tom i skutečnost, že se projekt BEAMISH plánoval 20 let, a že když se tým projektu poprvé pokusil provrtat ledovec v roce 2004, pokus skončil neúspěchem. Výzkum ale zdaleka nekončí a vědci budou na pláních Antarktidy pracovat až do půlky února.

Reklama

  • Zdroj textu:

    British Antarctic Survey

  • Zdroj fotografií: British Antarctic SurveyDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Vstupem USA do války přibyly na západní frontu statisíce vojáků, s jejichž pomocí se konečně podařilo zvrátit poměr sil a zajistit vítězství nad centrálními mocnostmi. (foto: Alamy)

Válka

Slavný horký pramen Grand Prismatic Spring v Yellowstone

Věda
Revue

Síťovky se znovu dostávají do módy, přestože už nejde o klasické síťkování ani ruční práci. (foto: Profimedia)

Historie

Sovětský svaz mohl na jaderný útok USA odpovědět svými pumami RDS-1. Zde maketa v moskevském Polytechnickém muzeu. (foto: Shutterstock)

Válka

Vavřínový les na Madeiře vypadá jako ideální místo pro natáčení pohádek. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907