Leguánci požírají invazní mravence a očkují se tak proti jejich jedu

Invazní druh ohnivých mravenců představuje pro americké ještěrky smrtelné nebezpečí. Leguánci stepní ale přišli na způsob, jak se proti mravenčím jedu očkovat.

22.10.2022 - Stanislav MihulkaLeguánek stepní (Sceloporus undulatus) je běžnou ještěrkou na jihu a na východě Spojených států. V dnešní době jeho život komplikují invazní „ohniví mravenci“ Solenopsis invicta. Pocházejí z Jižní Ameriky a často se šíří právě v oblastech, kde žijí i leguánci.

Tito mravenci jsou nechvalně známí schopností (opakovaně) uštědřit velmi bolestivá bodnutí žihadlem. Pro člověka jde až na vyjímky jen o nepříjemnou a bolestivou zkušenost (u lidí trpících alergií nebo vystavených velkému počtu bodnutí může být takový útok i život ohrožujícím). Pro leguánky končí útok ohnivých mravenců nezřídka smrtí.

Bolestivý experiment

Leguánci ale mají určité možnosti, jak tuto nepříjemnou situaci řešit. Bioložka Catherine Tylanová z Pensylvánské státní univerzity vedla výzkumný tým, který prostudoval reakci leguánků na ohnivé mravence. Po dobu tří týdnů jednu skupinu leguánků nechali bodat ohnivými mravenci, zatímco druhá skupina dostávala ohnivé mravence k jídlu. Studii publikoval časopis Biological Invasions.

Mravenec Solenopsis invicta. (foto: Wikimedia Commons, AntWeb.org, CC BY-SA 3.0)

Badatelé v průběhu experimentu a po jeho ukončení sledovali a porovnávali parametry imunitního systému obou skupin leguánků. Ukázalo se, že leguánci, kteří požírali ohnivé mravence, měli oproti skupině poštípaných leguánků zvýšené hodnoty tří významných parametrů imunity.

Ve všech třech případech jde přitom o složky imunitního systému, které těsně souvisejí s bojem proti nebezpečnému jedu ohnivých mravenců. Jak upřesňuje Tylanová: „Tyto změny imunitního systému pomáhají zneškodnit jed ohnivých mravenců a zabraňují tomu, aby napáchal velké škody.“

TIP: Vědci přišli na způsob, jak zatočit s invazními „šílenými“ mravenci

Zdá se, že když jsou leguánci vystaveni jedu ohnivých mravenců při jejich konzumaci, dochází ke zvýšené a zesílené odpovědi imunitního systému. V tomto případě jsou ohniví mravenci vlastně něco jako vakcína pro leguánky. Když leguánci požírají tyto mravence, očkují se proti jejich bodnutím.“ Imunitní systém leguánků, kteří již dlouho žijí s ohnivými mravenci, se tak do jisté míry liší od imunity leguánků z jiných oblastí.


Další články v sekci