V záplavách po hurikánu Harvey se objevily živé ostrovy mravenců. Lidé by se jim měli klidit z cesty
Když silné deště doprovázející hurikán Harvey zaplavily Houston v Texasu a jeho okolí, přišel čas evakuace – lidé opouštějí město v automobilech, ve vznášedlech a na člunech, mravenci si poradili po svém.
Velmi úspěšní invazní mravenci druhu Solenopsis invicta, kterým se přezdívá „ohniví mravenci“, zareagovali na náhlé záplavy ohromným množstvím vody tak, že vystavěli ostrovy z vlastních těl.
Jsou to vlastně plovoucí vory, které tvoří až několik tisíc mravenců. Těla mravenců mohou pod vodou udržet bubliny vzduchu, které pak vor nadnášejí, a které mohou využít k dýchání mravenci, co se ve voru ocitli pod vodou.
TIP: Kolektivní inteligence: Kočovní mravenci budují mosty z vlastních těl
Podle odborníků by bylo nejlepší, aby se lidé těmto mravenčím ostrovům zdaleka vyhnuli – jejich bodnutí patří mezi nejbolestivější, jaké vám může hmyz uštědřit. Pokud by se přesto někdo připletl mravencům do cesty, prý je nejlepší cestou k záchraně postříkat mravence na vodě mýdlem nebo podobným prostředkem. Mravenčí ostrov se pak potopí.
Live Science
Omar Villafranca, CC BY-SA 4.0
VálkaZ nových střel středního doletu Pershing II měli Sověti velké obavy. Na snímku Pershing II odpalovaný z vojenské základny White Sands Missile Range v Novém Mexiku, listopad 1982. (foto: U.S. National Archives, CC0)
HistorieVe dvacátých letech bylo auto považováno za velký luxus. Stálo totiž zhruba 20 000 korun a tedy zhruba stonásobek měsíční mzdy. (foto: Škoda Auto, CC0)
VědaNásledky virových infekcí jsou zřejmě zdrojem mnoha obtíží ve vyšším věku, včetně vyššího rizika vzniku Parkinsonovy nebo Alzheimerovy choroby. (foto: Shutterstock)
ZajímavostiCena za litr nejkvalitnějšího ručně vyráběného arganového oleje se může vyšplhat až k šesti tisícům korun. (foto: Unsplash, Chelsea shapouri, CC0)
VesmírVizualizace erupce na magnetaru. (ilustrace: NASA's Goddard Space Flight Center, CC BY-SA 4.0)