Mravenci evakuují zaplavený Houston na plovoucích ostrovech z vlastních těl

05.09.2017 - Stanislav Mihulka

V záplavách po hurikánu Harvey se objevily živé ostrovy mravenců. Lidé by se jim měli klidit z cesty

<p>Mravenci opouštějí Houston na živých ostrovech. <em>foto: Omar Villafranca, CC BY-SA 4.0)</em></p>

Mravenci opouštějí Houston na živých ostrovech. foto: Omar Villafranca, CC BY-SA 4.0)


Reklama

Když silné deště doprovázející hurikán Harvey zaplavily Houston v Texasu a jeho okolí, přišel čas evakuace – lidé opouštějí město v automobilech, ve vznášedlech a na člunech, mravenci si poradili po svém.

Vory z vlastních těl

Velmi úspěšní invazní mravenci druhu Solenopsis invicta, kterým se přezdívá „ohniví mravenci“, zareagovali na náhlé záplavy ohromným množstvím vody tak, že vystavěli ostrovy z vlastních těl.

Jsou to vlastně plovoucí vory, které tvoří až několik tisíc mravenců. Těla mravenců mohou pod vodou udržet bubliny vzduchu, které pak vor nadnášejí, a které mohou využít k dýchání mravenci, co se ve voru ocitli pod vodou.

TIP: Kolektivní inteligence: Kočovní mravenci budují mosty z vlastních těl

Podle odborníků by bylo nejlepší, aby se lidé těmto mravenčím ostrovům zdaleka vyhnuli – jejich bodnutí patří mezi nejbolestivější, jaké vám může hmyz uštědřit. Pokud by se přesto někdo připletl mravencům do cesty, prý je nejlepší cestou k záchraně postříkat mravence na vodě mýdlem nebo podobným prostředkem. Mravenčí ostrov se pak potopí. 

Reklama

  • Zdroj textu:

    Live Science

  • Zdroj fotografií:

    Omar Villafranca, CC BY-SA 4.0
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Z nových střel středního doletu Pershing II měli Sověti velké obavy. Na snímku Pershing II odpalovaný z vojenské základny White Sands Missile Range v Novém Mexiku, listopad 1982. (foto: U.S. National Archives, CC0)

Válka
Revue

Ve dvacátých letech bylo auto považováno za velký luxus. Stálo totiž zhruba 20 000 korun a tedy  zhruba stonásobek měsíční mzdy. (foto: Škoda Auto, CC0)

Historie

Následky virových infekcí jsou zřejmě zdrojem mnoha obtíží ve vyšším věku, včetně vyššího rizika vzniku Parkinsonovy nebo Alzheimerovy choroby. (foto: Shutterstock)

Věda

Cena za litr nejkvalitnějšího ručně vyráběného arganového oleje se může vyšplhat až k šesti tisícům korun. (foto: Unsplash, Chelsea shapouriCC0)

Zajímavosti

Vizualizace erupce na magnetaru. (ilustrace: NASA's Goddard Space Flight CenterCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907