Indický lunární lander Vikrám si poposkočil a přešel do stavu hibernace

Lunární lander Vikrám a jeho robotický rover Pragján mají za sebou primární misi v blízkosti jižního pólu Měsíce. Nyní se pokusí přežít lunární noc

05.09.2023 - Martin Reichman



Lunární lander Vikrám a jeho robotický rover Pragján mají za sebou primární misi v blízkosti jižního pólu Měsíce. Na její vědecké výsledky si budeme muset ještě nějakou dobu počkat, již nyní je ale zřejmé, že jde o největší úspěch indické kosmonautiky. Úspěchem je nejen samotné přistání, ale i více než 100 metrů, které rover Pragján ujel po povrchu Měsíce. Data, která Vikrám a Pragján shromáždili, byly odeslány řídícímu středisku na Zemi a obě zařízení se přepnula do režimu hibernace.

Poskočení jako vklad

Ještě před definitivním přepnutím do spánkového režimu si ale operátoři připravili jedno velké překvapení – lander Vikrám nejprve složil své výklopné experimenty ChaSTE a ILSA, a také rampu určenou k vyložení roveru, zažehnul své motory a vznesl se do výšky zhruba 40 centimetrů. Následně modul provedl úhybný manévr a opětovně přistál o zhruba 40 centimetrů dál.

Toto krátké poskočení nemělo podle ISRO žádný praktický důvod. Šlo o technologickou zkoušku, jejíž výsledky bude možné zúročit během příštích misí. Po přistání byly rampa i přístroje znovu vyklopeny a pracovníci řídícího střediska potvrdili příjem dat z nové pozice.

Poté již došlo k definitivnímu vypnutí přístrojů landeru i roveru a obě zařízení přešla do stavu hibernace, ve kterém se pokusí přečkat 14 dnů trvající lunární noc. Během této doby v oblasti klesne teplota na -130 °C, což by podle předpokladů mělo vést ke konci mise. 

TIP: Úspěch mise Čandrájan-3: Indie je čtvrtou zemí, která dokázala přistát na Měsíci

„Baterie je nyní plně nabitá. Solární panel je otočen tak, aby na něj dopadlo světlo při příštím východu Slunce, který se očekává 22. září. Doufáme, že se (rover) úspěšně probudí a bude pokračovat ve svých úkolech,“ uvedli zástupci indické vesmírné agentury ISRO na sociálních sítích. Zázraky se ale občas dějí a indičtí vědci tak mohou doufat, že se jim za 14 dnů jejich lunární vyslanci s prvními slunečními paprsky opět ozvou. 


Další články v sekci