Japonský lander SLIM překvapivě přežil lunární noc a komunikuje se Zemí

Teplota během měsíční noci padá v blízkosti rovníku pod –130 °C. Japonský lander SLIM na takové podmínky není stavěný, přesto lunární noc přežil a k překvapení odborníků komunikuje se Zemí.

27.02.2024 - Martin Reichman



Japonský lander SLIM, který v lednu přistál na Měsíci, přečkal měsíční noc a obnovil spojení se Zemí. Japonská vesmírná agentura JAXA přitom již dříve uvedla, že modul nebyl navržen tak, aby na našem souputníkovi přestál extrémně nízké teploty lunární noci.

Operátoři řídícího střediska odeslali v neděli modulu pokyny a k překvapení všech obdrželi odpověď. Následně středisko komunikaci s modulem (vzhledem k vysoké teplotě vysílací aparatury) preventivně ukončilo. Ve spojení hodlá JAXA pokračovat hned, jakmile teplota poklesne na bezpečnější úroveň.

Japonsko se 19. ledna stalo pátou zemí, která dokázala své zařízení dopravit na přirozenou oběžnici Země. Přistání se zdařilo s odchylkou 55 metrů od vytyčeného cíle, což podle expertů představovalo bezprecedentní stupeň přesnosti. SLIM se ale při tvrdším dosednutí na měsíční povrch převrátil a jeho solární panely se dostaly do špatné pozice vůči Slunci.

Díky změně úhlu slunečního svitu se však po více než týdnu SLIM probudil k životu. Modul, který přistál v kráteru Shioli v měsíčním Moři nektarů na přivrácené straně Měsíce, následně několik desítek hodin pokračoval v průzkumu měsíčního povrchu. Příchod lunární noci měl být definitivním koncem jeho mise.


Další články v sekci