Koncept otrockých plantáží zřejmě vznikl na rovníkovém ostrově Svatý Tomáš

Archeologický průzkum odkrývá temnou otrokářskou minulost tropického ostrova v Guinejském zálivu

24.08.2023 - Stanislav Mihulka



Svatý Tomáš, největší ostrov státečku Svatý Tomáš a Princův ostrov, se nachází v Guinejském zálivu, asi 240 kilometrů západně od afrického Gabonu. Je to vlastně obrovská štítová sopka, která někdy během mladších třetihor vyrostla z více než tříkilometrové hloubky oceánu.

Ostrov byl v době, kdy na něj v roce 1472 dorazili Portugalci, neobydlený a zpočátku se pro trvalé osídlení jevil nezajímavým. Král Jan II. Portugalský si ale uvědomoval, že vzhledem ke své poloze by mohl sloužit jako bezpečný přístav pro tehdejší mořeplavce. Ostrovy se tak staly vlastnictvím portugalského šlechtice Joao de Paivy, který se ale do kolonizace příliš nehrnul. Důvodem byla především značná izolovanost ostrova, malárie a další tropické nemoci, které Evropany kosily jako mouchy.

Na přelomu 14. a 15. století na ostrově vznikly první plantáže cukrové třtiny, která zde velmi prosperovala. Výnosy byly dokonce třikrát vyšší než na Madeiře, odkud byla plodina původně přivezena a portugalský král proto rozhodl, že se výnosy z pěstování třtiny stanou zdrojem důchodu jeho následníka. Na ostrov bylo postupně navezeno okolo tří tisíc otroků a až do konce 19. století fungoval jako významný otrokářský uzel.

Otrocký cukr

Na neoblíbený ostrov byli násilím deportováni hlavně odsouzenci, židovské děti, a také otroci z tropických oblastí afrického kontinentu. Zatímco v jiných portugalských koloniích se otroci využívali pouze na tvrdou manuální práci, na Svatém Tomáši vykonávali otroci téměř všechna povolání, od stavby a provozování zařízení pro zpracování cukrové třtiny až pěstování této plodiny na plantážích.

Jak ve své studii, kterou zveřejnil odborný časopis Antiquity, uvádí antropoložka Dores Cruz z německé Kolínské univerzity, na ostrově Svatý Tomáš takto vznikla historicky první plantážová ekonomika, založená na pěstování cukrové třtiny a otrocké práci. Plantáže s nelidskými podmínkami byly ekonomicky úspěšné a na počátku 16. století předstihly v produkci cukru Madeiru.

TIP: Kolonizace a obchod s otroky zaplavily Nový svět vražednými viry

Svatý Tomáš byl až doposud jen velmi málo prozkoumán archeology. Agresivní tropické podnebí navíc historické památky velmi rychle likviduje. Studie Dores Cruz ale ukazuje, že zřejmě právě zde původně vznikl koncept otrockých plantáží, který byl časem vyvezen do Nového světa, kde se dále vyvíjel a rozšiřoval. Díky němu dosáhlo otroctví spojené s těžkou celoživotní prací obludných rozměrů.


Další články v sekci