Kolonizace a obchod s otroky zaplavily Nový svět vražednými viry

10.09.2021 - Stanislav Mihulka

Na amerických kontinentech nezabíjely jen neštovice, ale i další nebezpečné viry. Nemoci vybily až 90 procent původních Američanů

<p>Obchod s otroky na obraze Françoise-Augusteho Biarda, kolem roku 1833.</p>

Obchod s otroky na obraze Françoise-Augusteho Biarda, kolem roku 1833.


Reklama

Když Evropané objevili Ameriku a zahájili kolonizaci Nového světa, došlo k dramatickému vymírání původních obyvatel. Z velké části to měly na svědomí patogeny, které se dostaly do Nového světa s kolonisty a otroky. Původní Američané proti nim neměli vybudovanou prakticky žádnou imunitu. Podle některých odhadů zahynulo až neuvěřitelných 90 procent lidí, kteří v té době na amerických kontinentech žili

Podstatnou část mrtvých měly na svědomí neštovice. Do Nového světa se ale dostala řada dalších patogenů. O jejich řádění máme až překvapivě mlhavé informace. Na historické prameny se v tomto směru nedá úplně spolehnout. Daniel Blanco-Melo z amerického centra Fred Hutchinson Cancer Research Center v Seattlu a jeho kolegové zkoumali historii patogenních virů v Novém světě. Za tím účelem prozkoumali DNA ze zubů lidí, kteří zemřeli během koloniální éry a byli pohřbeni poblíž nemocnice San José de los Naturales Royal Hospital v dnešním Mexico City.

Infekce v koloniální éře

Badatelé z těchto vzorků získali tři genomy lidského parvoviru B19 a jeden genom viru hepatitidy B. Parvovirus B19 je původcem takzvané páté nemoci. Je velmi rozšířený a většinou napadá děti. Průběh onemocnění je obvykle mírný, ale za určitých okolností může dospět až do velmi závažného stavu. Hepatitida B je jedním z nejzávažnějších virových onemocnění člověka, které může skončit smrtí. Lze si představit, že obě tyto choroby mohly být pro obyvatele Nového světa devastující.

TIP: Staletí stará DNA prozradila původ koster otroků v Karibiku

Vědci analyzovali získané genomy a dospěli k závěru, že tyto viry pocházejí ze západní Afriky a do Nového světa se dostaly přes Atlantik, s kolonisty a otroky. Výzkum potvrzuje představu, podle které se na americké kontinenty při kolonizaci dostala celá řada nebezpečných virů. Může to být vysvětlením, proč byly „koloniální“ epidemie v Novém světě tak mohutné a vražedné. 

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Hanza neprosperovala jen díky diplomacii – v případě nutnosti dokázala vzpurná hrabství třeba vyhladovět. (ilustrace: Profimedia)

Zajímavosti

Ted Sams získal po 60 letech svůj maturitní diplom. (foto: Profimedia, David Orr ©)

Revue

DART míří na sebevražednou misi ve jménu planetární obrany. (ilustrace: NASA/Johns Hopkins APL, Steve GribbenCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Banánovník nakažený fusariovým vadnutím (TR1). (foto: Flickr, Scot NelsonCC0)

Věda

Seznamte se s oblastí, kde se stékají dvě nejmohutnější moravské řeky Morava a Dyje – seznamte se s krajinou Soutoku. (foto: Petr Zajíček ©)

Příroda

Klášterní komplex dnes. (foto: Shutterstock)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907