Na podmořské pastvě: Australská Žraločí zátoka představuje unikátní ekosystém

Australská Žraločí zátoka se stala domovem žraloků, delfínů, ale i nejstarších organismů na planetě. Pohádkovou podvodní krajinu dotvářejí kvetoucí podmořské louky, které spásají mírumilovní dugongové

28.10.2017 - Kateřina Vašků



V nejzápadnějším cípu Austrálie, asi 650 km severně od Perthu, se rozprostírá záliv Shark Bay (Žraločí zátoka). Rozlehlé mělké vody přitom ukrývají hned několik světových unikátů, díky nimž se v roce 1991 dostaly na seznam světového dědictví UNESCO. Pozoruhodné místo ročně navštíví přes 120 tisíc turistů. 

Kvetoucí moře 

Prvním z místních unikátů jsou ohromné porosty mořských trav, které tu pokrývají největší plochu na světě (asi 4 800 km²). Jedná se o společenstva kvetoucích rostlin, jež v hloubkách, kam ještě dopadá sluneční světlo, vytvářejí louky podobné těm suchozemským. Zmíněné trávy mají mimořádný význam: představují důležitý článek podmořského potravního řetězce (krmí se jimi například mořské želvy, kapustňáci, některé ryby, ježci či krabi), ale poskytují také útočiště malým rybkám, červům apod. Navíc mořská tráva pomáhá výrazně redukovat emise oxidu uhličitého a shromažďuje se v ní až 15 % uhlíku obsaženého v moři.

V Shark Bay roste dvanáct druhů, a to především v oblasti Wooramel Seagrass Bank – 129 km dlouhém a asi 8 km širokém mořském pásu o rozloze si 1 030 km².

Žraloci, delfíni a dugongové 

K jiným zdejším podivuhodným úkazům patří kolonie stromatolitů, vápnitých struktur bochníkovitého tvaru, jež vznikly činností prehistorických mikroorganismů (bakterií a sinic) v prostředí bez kyslíku. Jejich stáří se odhaduje na 3,5 miliardy let, a představují tedy zkameněliny jedněch z nejstarších forem pozemského života. Zmíněné organismy byly jako jedny z prvních schopny fotosyntézy, a obohacovaly tak atmosféru naší planety o kyslík.

TIP: Umírající poklad Austrálie: Velký bariérový útes má hodnotu 56 miliard dolarů

Název zátoky se samozřejmě odvozuje od žraloků, kterých se tu vyskytuje deset druhů, přičemž mezi nimi nechybí ani obávaný žralok tygří či obrovský. Navzdory rozšířeným mýtům, že tyto paryby nesnesou žádnou jinou společnost, narazíte v zátoce také na velké množství delfínů a stala se rovněž domovem dugongů indických zvaných mořské krávy. Vzácní mírumilovní vodní savci z řádu sirén dosahují hmotnosti až 400 kg a živí se především spásáním mořských trav. 

  • Zdroj textu

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií

    Shutterstock


Další články v sekci