Nedávno objevený hormon funguje jako živá voda: Zlepšuje fyzickou kondici i celkové zdraví

27.01.2021 - Stanislav MihulkaNení tajemstvím, že pravidelné cvičení je zárukou dobré kondice a lepšího zdravotních vyhlídek u značného počtu onemocnění. Ne každý ale může pravidelně a intenzivně cvičit. Proto by bylo velmi přínosné, kdyby bylo možné pozitivní účinek cvičení alespoň částečně nahradit jinak.

Živá voda

Odborníci americké University of Southern California v roce 2015 objevili nový hormon  mitochondriální peptid MOTS-c, který se v těle uvolňuje při cvičení a tělesné námaze. Stejný tým pokračuje ve výzkumu hormonu MOTS-c dál a nedávno představil výsledky svého bádání.

TIP: Kolik času se musíme aktivně hýbat, abychom vyvážili jeden den sezení?

Badatelé hormon MOTS-c vpíchli mladým myším ve věku dvou měsíců, dospělým jednoročním myším a myším, kterým bylo 22 měsíců, což zhruba odpovídá lidem starším 65 let. Myši pak podrobili testům fyzické kondice.

U všech tří skupin myší došlo díky hormonu MOTS-c ke zlepšení fyzického výkonu. Zejména staré myši zřetelně ožily a zlepšil se jejich pohyb. Další experiment potvrdil, že podání hormonu MOTS-c zlepšuje i výkony a celkový stav nemocných myší, v tomto případě s vyvolaným metabolickým stresem. Výsledky jsou to slibné, teď ještě bude nutné vše ověřit u lidí.

  • Zdroj textu
  • Zdroj fotografií

    Wunderstock (volné dílo CC0)


Další články v sekci