Reklama


Neuvěřitelné války: Australská armáda proti zákeřným pštrosům

12.10.2017 - Vilém Koubek

Válka obvykle nepředstavuje nejlepší způsob, jak řešit problémy – zvlášť když vypukne kvůli nenasytným pštrosům. Během zhruba měsíčních „bojů" roce 1932 zmasakrovali australští vojáci na 2 500 těchto běhavých ptáků

Pštrosi emu - Australští vojáci vyzbrojení kulometem Lewis zlikvidovali během měsíce na 2 500 pštrosů
Pštrosi emu - Australští vojáci vyzbrojení kulometem Lewis zlikvidovali během měsíce na 2 500 pštrosů

Do válečného stavu se pštrosy emu vstoupila Austrálie poté, co si v roce 1932 na úrodu tamních farmářů zasedla přibližně dvacetitisícová populace nelétavých ptáků. Znechucení zemědělci se nejprve s pustošivými nájezdy pokoušeli vypořádat svépomocí, ale nakonec uznali, že si sami neporadí. Mnoho se jich přitom vrátilo „poznamenáno“ z první světové války, a tak viděli řešení situace v ozbrojeném konfliktu.

S Lewisem proti ptákům emu

Tehdejšímu ministrovi obrany siru Georgi Pearceovi se myšlenka překvapivě zalíbila a s farmáři vyjednal, že pokud za vystřílenou munici a případné další škody zaplatí naturáliemi, vyšle vojáky, aby s opeřeným problémem zatočili. Obratem pak nasadil do boje malou tříčlennou jednotku, jež byla ozbrojena prvoválečnými kulomety Lewis. Záhy se bohužel ukázalo, že jsou pštrosi odhodlaní protivníci. Místo aby zůstali spořádaně stát v hejnu a čekali, až je pokosí kulometná palba, hned při prvním útoku se rozutekli na všechny strany.

Pár desítek zvířat sice zahynulo, ale zbytek se následně držel od vojáků tak daleko, aby na ně kulomety nemohly. Veliteli poté došla trpělivost a nechal jednu zbraň namontovat na nákladní auto, které mělo hejno dohnat. Drncání v terénu však znemožnilo kulometčíkovi vystřelit.

TIP: Neuvěřitelné války: Španělští vesničané proti celé Francii

Válka s ptáky nakonec s přestávkami trvala od 2. listopadu do 10. prosince a podle mírnějších odhadů při ní padlo 2 500 emu. Austrálie prohrála na celé čáře a navíc sklidila kritiku od zbytku světa. Přes neutuchající stížnosti farmářů již proto vláda na pštrosy znovu nevytáhla a raději vyhlásila systém odměn za zabité opeřence. Do věci se tak vložili profesionální lovci – a v roce 1934 bylo zaregistrováno na 57 000 mrtvých zvířat.

  • Zdroj textu: Válka REVUE červenec-srpen 2017
  • Zdroj fotografií: Shutterstock

ReklamaReklama

Aktuální články

Zajímavosti

Paříž je pojmenovaná podle keltského kmene známého jako Parisii. Nejstarší osídlení se datuje do roku 4200 př. n. l.

Cestování

Konopí stále častěji nachází uplatnění v medicíně

Věda

Odvedl krysař děti na Moravu?

Historie

Nejnovější test motoru pro nosnou raketu systému SLS

Vesmír
Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907