Nový cílem gravitačních astronomů jsou kokony výtrysků umírajících hvězd

Gravitační observatoře se zaměří na pozůstatky supernov, které by mohly být dalším zdrojem detekovatelných gravitačních vln

13.06.2023 - Stanislav Mihulka



V posledních letech se utěšeně rozvíjí gravitační astronomie. Výzkum gravitačních astronomů je ale podstatně omezený v tom, že doposud zkoumají pouze události, při nichž se srazí dva objekty, tedy černé díry a neutronové hvězdy v různých kombinacích.

Jsou ale i další možnosti a vědci se k nim snaží přiblížit. Tým americké Severozápadní univerzity, který vedl Ore Gottlieb, učinil překvapivý objev, který přinesl nový slibný cíl pro pozorování gravitačních observatoří, s nímž odborníci doposud nepočítali. Jde o horké a velmi turbulentní útvary zvané kokony, které vznikají při průniku polárních výtrysků umírající hvězdy do okolního materiálu. Gottlieb prezentoval svůj výzkum na 242. výroční konferenci Americké astronomické společnosti v Albuquerque.

Nový směr gravitační astronomie

Gravitační observatoře doposud detekovaly výhradně gravitační vlny extrémních binárních systémů. Jednoho dne ale zachytí gravitační vlny i ze zdroje jiného typu,předpovídá Gottlieb. „Teď je jasné, že mezi prvními kandidáty na takové pátrání jsou kokony výtrysků u pozůstatků supernov.

Badatelé simulovali zhroucení masivní hvězdy do černé díry a pátrali po vhodném zdroji gravitačních vln. Vsázeli především na akreční disk, v němž nesmírně horká hmota umírající hvězdy krouží zběsilou rychlostí kolem vznikající černé díry. Nakonec je ale čekalo překvapení v podobě zdroje gravitačních vln, s nímž původně nepočítali.

TIP: Vysokorychlostní supernova odhalila první momenty umírání hvězdy

Počítačové simulace vědcům ukázaly, že velmi zajímavým zdrojem gravitačních vln jsou kokony, vytvářené polárními výtrysky hroutící se hvězdy. „Je to jako když vrtáte do zdi. Vrták se zakusuje stále hlouběji a kolem létají kousky suti,“ přibližuje Gottlieb. „Podobně vzniká z rozvířeného a horkého kosmického plynu a prachu kokon v místech průniku polárních výtrysků.


Další články v sekci