Paleontologové objevili u nejstarší řeky světa fosilii ryby blízké čtyřnožcům

Jednu z nejstarších řek na světě obývala před 380 miliony let zvláštní dravá ryba, evolučně blízká nejstarším čtyřnožcům

08.02.2024 - Stanislav Mihulka



Přibližně 200 kilometrů západně od pouštního města Alice Springs, metropole jinak velmi pusté centrální Austrálie, protéká řeka Finke. Označení „protéká“ je v tomto případě třeba brát s mírnou nadsázkou, neboť jak se na pouštní řeku sluší a patří, voda se v korytě řeky Fink objevuje jen několik dnů v roce. Kromě fantaskní krajiny se zde lze setkat i s pozoruhodnými prvohorními fosiliemi z období devonu. Jde o jednu z nejodlehlejších paleontologických lokalit v Austrálii.

Řeka Finke je považována za jednu z nejstarších aktivních řek světa, ne-li tu vůbec nejstarší. Podle výzkumu geologických poměrů v této oblasti je totiž řeka Finke stará možná až 400 milionů let, přinejmenším její část. Paleontologové zde již v minulosti objevili fosilie mnoha často velmi bizarních tvorů dávné historie a s dalším příspěvkem přišli i vědci z australské Flindersovy univerzity, pod vedením Johna Longa. Badatelé zde objevili fosilii dávné ryby staré zhruba 380 milionů let.

Dravec z devonu

Nově popsaná ryba dostala jméno Harajicadectes zhumini a podle vědců šlo o zhruba půlmetrového predátora ze skupiny svaloploutvých (Sarcopterygii), zřejmě blízce příbuzného nejstarším čtyřnožcům.

Ozubený a brněním z šupin vybavený tvor vědce zaujal zvláštní kombinací dýchací soustavy. Harajicadectes zhumini totiž k dýchání používala nejen žábry, ale i spirakuly – dvojici poměrně velkých dýchacích otvorů v horní části lebky.

„Domníváme, že tato spirakula, umístěná na svrchní části lebky, mohla sloužit k dýchání atmosférického vzduchu,“ vysvětluje vedoucí výzkumu Brian Choo. „Podobná výbava se objevuje u celé řady ryb z okolí počátku linie čtyřnožců, právě v období středního a svrchního devonu.“ Jednou z těchto ryb je i například slavný Tiktaalik, nejbližší známý příbuzný čtyřnožců ve fosilním záznamu. Podrobnosti o nálezu fosilie a popisu doposud neznámého druhu prehistorické ryby vědci zveřejnili na konci prosince v odborném časopisu Journal of Vertebrate Paleontology.


Další články v sekci